Деменцията се счита за сравнително бавно прогресиращо заболяване, за което към момента няма лечение. Основен приоритет за учените и лекарите остава превенцията на болестта и възможно най-ранното поставяне на диагноза.
Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар
Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса
Симптомът с очите, който издава деменция
Според данните от последни проучвания изтъняването на ретината на очите може да показва развитието на деменция.
Учените са на мнение, че това състояние е свързано с "по-рязък" спад на когнитивните функции. Проучването, публикувано в списанието JAMA Ophthalmology, включва резултатите от наблюдението на повече от 400 души.
Тези плодове предпазват от деменция
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци
Субективният когнитивен спад или предклиничната картина на Алцхаймер предхожда лекото когнитивно увреждане. Ето защо учените работят за разширяване на гамата от биомаркери, за да се диагностицира болестта възможно най-рано.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
В последните си научни разработки изследователите разглеждат параметрите на дебелината на слоя на ретината и тяхната потенциална връзка с бъдещото развитие на деменция. В резултат на това е установено, че при изтъняване на слоя от нервни влакна на ретината се наблюдава по-рязко намаляване на мозъчната функция и по-висока степен на когнитивно увреждане.
"Предполагаме, че по-тънкият слой от нервни влакна на ретината е в състояние да предскаже когнитивен спад. Като цяло дебелината на ретината може да се разглежда като неинвазивен очен биомаркер за оценка на промените в когнитивната функция при пациентите", споделят учените.
Подправката, която подобрява паметта и предпазва от деменция
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
Ретината се счита за продължение на централната нервна система, поради което привлича вниманието на учените за изследване на невродегенеративните разстройства. Към днешна дата основните биомаркери на болестта на Алцхаймер са показатели за бета-амилоид и тау протеин, които се откриват с помощта на кръвен тест.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!