Деменцията засяга повече от 55 милиона души по света. Особено вероятно при хора на възраст над 65 години деменцията е прогресивно неврологично заболяване, което може да се прояви като забравяне на неща, чувство на тревожност, трудности при вземане на решения и др.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Лекари: Никога не оправяйте леглото си веднага щом станете
Забелязването на тези симптоми може да бъде трудно и да бъдете постоянно нащрек може да не е най-добрият начин да защитите вашето психическо здраве и емоционално благополучие. В същото време знанието какви симптоми да забележите може да бъде полезно. Тези симптоми също не винаги са очаквани.
Изненадващият симптом на деменция, който може да забележите под душа
Един признак на деменция може да се появи, докато се къпете: да не можете да помиришете или разпознаете аромата на вашия шампоан или гел за тяло – с изключение на други проблеми, които могат да повлияят на обонятелните ви сетива, като COVID-19 или запушен нос.
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Как деменцията влияе върху способността на някого да усеща мирис
Първо, важно е да се отбележи, че загубата на обоняние в по-напреднала възраст не е непременно признак на деменция.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
„С напредването на възрастта е нормално сетивата ни да се променят“, казва д-р Мередит Бок, сертифициран невролог. „За хората, живеещи с деменция, тези промени могат да бъдат по-забележими.“
Д-р Фузия Сидики - невролог, говори за връзката. „Идентифициран е повишен риск от когнитивен спад и деменция от болестта на Алцхаймер при лица с обонятелна дисфункция“, казва тя. „Идентифицирането на миризмата е идентифицирано като полезен инструмент за скрининг, който предвижда превръщането от леко когнитивно увреждане в деменция при болестта на Алцхаймер.“
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
По принцип това се случва, защото деменцията е невродегенеративно заболяване. То засяга мозъка, който от своя страна засяга сетивата (и други телесни функции). Загубата на обоняние обикновено се случва бавно с течение на времето, казват невролозите, и всъщност може да се случи, преди човек да забележи някакво когнитивно увреждане.
Какво можете да направите, ако забележите загуба на обоняние
Да не можете да миришете добре или изобщо може да бъде плашещо, тъй като е свързано със заболявания като COVID и деменция. И това също е просто неприятно. Миризмата ни помага да се насладим на вкуса на храната и дори може да успокои безпокойството. И така, какво да направите?
„Моята препоръка към някой, който може да изпита загуба на обоняние, е да се консултира с лекар за когнитивен скрининг и физически преглед“, казва д-р Бок.
Д-р Сидикуи е съгласен, че е най-добре да говорите с вашия лекар. Загубата на обоняние не винаги е равна на деменция. „Има по-често срещани причини за загуба на обоняние, като обикновена настинка, грип, инфекция на синусите, сенна хрема, алергичен ринит и COVID-19“, казва тя. „При повечето от тези причини аносмията (загуба на обоняние) може да бъде обърната чрез лечение на основното заболяване и други ароматерапии.“
Можете ли да си върнете обонянието
Дали човек отново може да мирише зависи от това какво е причинило загубата. Но в случай на деменция отговорът за съжаление не е обещаващ.
Още: Освен вкусна тиквата е и много полезна: Вижте как да я използвате
„За съжаление, ако загубата на обоняние и вкус се дължи на невродегенеративно разстройство, като болестта на Алцхаймер или болестта на Паркинсон, тя не се появява отново“, казва д-р Бок.
Д-р Сидикуи казва, че някои пациенти опитват ароматерапия, за да възстановят обонянието си, но загубата може да бъде постоянна.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.