Изобилието от хранителни вещества прави този зеленчук ценен в диетата. Цвеклото трябва да се яде често, защото има превантивен ефект върху целия организъм.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
“Червеното цвекло оказва значително влияние върху подобряването на кръвната картина, като в същото време понижава кръвното налягане и по този начин намалява риска от сърдечни заболявания, инфаркт и бъбречни заболявания. Заради тези полезни свойства то се нарича естествен „аспирин“, който укрепва физическата издръжливост, кръвообращението и разширява кръвоносните съдове”, споделя руският лекар д-р Зухра Павлова.
Защо опитните домакини слагат аспирин в пералнята?
Ползи от цвеклото
Ползите от цвеклото за здравето се изразяват в това, че елиминира мазнините от кръвта, стимулира обмяната на веществата и стимулира по-ефективната работа на черния дроб.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
За разлика от други зеленчуци, цвеклото съдържа известни количества витамин В12, което го прави много подходяща храна за вегетарианци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
“Има положителен ефект върху работата на червата и тяхната перисталтика. Като се има предвид, че съдържа и йод, има положителен ефект срещу стареенето на организма. Известно е, че червената част на зеленчука е най-полезна. Но листата му също могат да се консумират, като се приготвят като манголд или спанак”, казва лекарят.
Въпреки че мнозина намират вареното цвекло за най-вкусно, няма съмнение, че най-здравословно е да се консумира сурово. При топлинна обработка по-дълга от 15 минути губи хранителните си стойности, а те са доста, споделя още експертът
Сок от цвекло за по-ниско кръвно
Изследване, проведено от Британската асоциация на хората с хипертония, показва, че половин децилитър сок от цвекло всеки ден значително намалява високото кръвно налягане. Сокът е най-добре да се изстиска със сокоизстисквачка, а след това, за да подобрите вкуса му, трябва да добавите лимонов сок, изцедени моркови и мед на вкус. Ако нямате сокоизстисквачка, настържете цвеклото и морковите на ситно и ги полейте с лимонов сок. Когато сместа се утаи малко се прецежда добре и се подслажда с мед. От килограм цвекло се получават около 700 мл сок.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
“Страдащите от остеопороза не трябва да ядат този зеленчук. А именно цвеклото съдържа много оксалова киселина, която намалява усвояването на калций и други минерали. Диабетиците трябва да внимават с консумацията на цвекло, защото е доста сладко, особено сготвено, а поради високото съдържание на желязо цвеклото трябва да се избягва от всички, които имат тумори, тъй като туморните клетки се хранят с желязо”, казва лекарят.
Цвеклото е богато и на много минерали, дори такива, които са доста редки в другите зеленчуци. Това са медта, която насърчава концентрацията и укрепва ставите, хромът, който помага в борбата с наднорменото тегло, манганът, който предпазва от ревматизъм, и цинкът и селенът, които укрепват имунната система.
Защо се добавя аспирин към туршията? Всеки трябва да го знае!
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!