Има няколко фактора, които могат да допринесат за високи нива на холестерол и един от тях е диетата. Например, яденето на твърде много наситени мазнини може да повиши нивата на холестерола, съобщава изданието The Health Site.
Чаят, който намалява холестерола и риска от инфаркт
Проучване, публикувано в Journal of the American Dietetic Association, установи, че полифенолите в зеления чай, известни като катехини, водят до значително намаляване както на общия, така и на лошия холестерол.
Мета-анализ, публикуван в Nutrition Journal, разглежда здравните ефекти на зеления чай върху повече от три хиляди души. Експертите стигнаха до подобни резултати, като добавиха, че напитката е еднакво полезна както за хора с наднормено тегло, така и за здрави хора.
Полза и вреда от зеления чай
Зеленият чай притежава следните полезни свойства:
- Подобряване на метаболизма;
- Премахване на токсини и отпадни вещества;
- Противовъзпалителен ефект;
- Борба с неразположение, депресия, умора;
- Облекчаване на настинки;
- Извеждане на тежки метали от тялото;
- Премахване на подпухналостта;
- Премахване на излишната вода от тялото;
- Намаляване на кръвно налягане;
- Понижаване на риска от теросклероза и инфаркт;
- Повишаване на еластичността на стените на кръвоносните съдове;
- Подобряване на функцията на половата система;
Редовната употреба на напитката подобрява състоянието на кожата. Препоръчително е тя да се пие при настинки, за да се отървете от токсините и да подобрите метаболизма. Предвид тонизиращите си свойства, напитката допринася за общ прилив на енергия за целия ден, така че ако започнете сутринта си със зелен чай, ще можете да премахнете сънливостта и умората, съветва още изданието, позовавайки се на експерти.
Въпреки че има огромно количество положителни отзиви за ползите от зеления чай, той може да бъде и вреден за някои човешки симптоми и при наличието на определени заболявания.
Зеленият чай е противопоказан за хора, страдащи от нервни разстройства. Този продукт съдържа кофеин в достатъчни количества за възбуждане на нервната система. Ако човек има нервно изтощение, пиенето на тази напитка може да причини нарушения на съня и безпричинна умора. Ако страдате от безсъние или не искате да се сблъскате с него, не консумирайте напитката вечерта.
Не препоръчва да пиете зелен чай при наличието на тахикардия или повишена възбудимост. Напитката не се отразява добре на хора с хипотония (понижено налягане), тъй като тя има свойството да намалява артериалното налягане.
При хронични заболявания не се препоръчва пиенето на зелен чай или е показано под лекарско наблюдение в стандартизирани дози. Тази напитка може да влоши остри заболявания, като стомашна язва, тъй като този продукт в някои случаи води до повишена стомашна киселинност.
Този зеленчук сваля едновременно кръвното и холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!