В периода на пролетен недостиг на витамини, когато силите на организма са изчерпани от продължителната зима, наред с плодовете и зеленчуците в диетата трябва да се включат и ядките в помощ за възстановяване на жизнеността. Тези уникални дарове на природата са богати на микроелементи, витамини, здравословни мазнини, аминокиселини и протеини, според здравния портал The Health Site.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Консумацията им има положителен ефект върху цялото тяло като цяло: подобрява се работата на мозъка, укрепва се имунната система, повишава се нивото на хемоглобина в кръвта, подобрява се здравето на косата, кожата и ноктите.
При спазване на правилата за здравословна диета е важно да се консумират ядки както отделно, така и като добавка към различни ястия, печива и сосове.
Най-полезните ядки за имунитета през пролетта
По отношение на пролетната диета най-полезни в случая са орехите и бадемите.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
4 ядки за тънка талия до дълбока старост
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Първите са отличен източник на йод, който е много важен за правилното функциониране на имунитета. Орехите помагат за подобряване на умствените способности на децата и възрастните, поддържат физическата форма, облекчават недостига на витамини и анемията. Достатъчно е детето да яде по две ядки на ден, а възрасните поне по 5 броя.
По отношение на бадемите те са богати на фолиева киселина (витамин B9) участва в метаболизма, в производството на ДНК, спомага за подобряване на имунитета и нормализира функцията на храносмилателния тракт. За бременните жени той играе важна роля в развитието на невралната тръба на плода и е необходим за нормалния растеж и развитие на плацентата.
Като цяло общите им полезни свойства на ядките изглеждат по следния начин:
- Те са богат източник на витамини и минерали (витамини от група В, витамин Е, селен, калций, цинк, желязо и йод).
- Те са един от най-полезните продукти за мозъчната дейност, незаменим при психическо напрежение поради високото си съдържание на полиненаситени мастни киселини.
- Те са отличен източник на енергия. Високото съдържание на калории в комбинация с лесно смилаеми мазнини и растителни протеини правят ядките незаменими при физическа активност.
- Те са полезни за здравето на сърдечно-съдовата система, т.к. съдържат омега-3 мастни киселини.
Как да ядем ядки правилно?
Когато консумирате такъв здравословен продукт като ядките е необходимо да се следва принципа на рационалността: твърде много също е лошо. Ядките са тежка храна, така че трябва да се консумират умерено. Те ще донесат максимална полза на тялото, ако ядете 30-50 гр от тях на ден. С правилната консумация на ядки можете да забележите значително подобрение във вашето физическо и емоционално здраве за кратко време, пише още изданието.
Можете да ядете ядки под различни форми. Или просто като лека закуска, или като добавка към почти всяко ястие.
По колко ядки на ден предпазват от инфаркт?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!