Диетологът и фитнес треньор Светлана Панченко разказва пред РИА Новости за вредата от продукти, които обикновено се включват в списъка на най-полезните.
Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме
Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете
По думите й сушените плодове следва да се подбират внимателно. „За блясък и мекота в тях често се добавят мазнина и глицерин, а за ускоряване на процеса по изсушаване се използват тунелни фурни и дори бензинови горелки“, обяснява експертът.
Ядките съдържат голямо количество фитинова киселина, която възпрепятства усвояването на минералите, отбелязва Панченко. Освен това ядките се отнасят към алергенните продукти и се покриват с плесен при неправилно съхранение.
„Гранолата много често съдържа захар или фруктоза, което също повишава калоричността, освен това фруктозата в големи количества удря по черния ви дроб“, предупреждава специалистът.
Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
Необходимо е да подхождаме с внимание към йогуртите в магазинната мрежа, които съдържат растителна мазнина, оцветители и консерванти. Много от тях са обработени термично и практически са лишени от полезната микрофлора, която се явява единствената причина за тяхната употреба, продължава специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В списъка с опасните „полезни“ продукти тя включва и сирената, продавани като „имитиращи млечни продукти“ (в тях може да се съдържат растителни видове мазнина и калциев хлорид за „ускоряване на зреенето“, соя, подобрители на вкуса и ароматизатори).
„Любителите на многозърнести блокчета трябва да са наясно, че те често съдържат палмово масло, нискокачествен шоколад, захарен сироп, изкуствени овкусители и брашно“, обяснява диетологът.
„Хората на диета често включват обезмаслена извара в менюто си. Но за да стане тя такава, продуктът трябва да премине през химическа обработка. За да се придаде на нискомаслените млечни продукти търговски вид, се добавят стабилизатори и нишесте (които невинаги са изписани върху етикетите със съдържанието).
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
Още: Безопасно ли е да се готви със зехтин?
Инсулиновият индекс на много млечни продукти, включително и нискомаслени, е доста висок. Това означава, че е по-добре те да не се употребяват след 17 часа от хората, които имат проблеми с кръвната захар“, заключава експертът.