Според ново проучване на Училището по наука и политика в областта на храненето „Фридман“ към университета „Тъфтс“, яденето на шепа шамфъстък всеки ден може значително да подобри здравето на очите.
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Изследването
Добавянето на 85 грама неосолени, обелени и сурово изпечени шамфъстък ядки всеки ден в продължение на 12 седмици към обичайната диета на участниците подобрява оптичната плътност на макулния пигмент (MPOD).
Макулата е малка област в центъра на ретината в задната част на окото. Тя е изключително важна за доброто зрение, тъй като отговаря за централното зрение, цветното зрение и улавянето на фините визуални детайли. Те включват чертите на лицето и написания текст.
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Дегенерацията на макулата не е необичайно явление с напредването на възрастта. Макулната дегенерация може да се появи и при по-млади хора. Основните рискови фактори са:
- пушене
- фамилна обремененост с макулна дегенерация
- наднормено тегло
- хипертония
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Шамфъстъкът е необичайно богат на биодостъпен лутеин - растителен пигмент, който предпазва макулата от увреждане от синята светлина. Проучването открива, че нивата на лутеин в организма на участниците се повишават само след шест седмици и се удвояват до края на проучването.
Въпреки че лечението на напредналата дегенерация на макулата е възможно, най-добре е състоянието да се открие в ранен стадий, когато може да се лекува с хранителни вещества или добавки.
Още: 10 храни, които са задължителни за женското здраве
Лечение на макулна дегенерация
Напредналата дегенерация на макулата се категоризира като „влажна“ или „суха“.
При влажната дегенерация на макулата, казва Берт, „се наблюдава постепенно натрупване на странични продукти от метаболизма на ретината“, които причиняват „отслабване на бариерата, която не позволява на кръвоносните съдове да се разрастват в ретината. Самите кръвоносни съдове са пропускливи, така че в тях всъщност има кръвни продукти, които изтичат в ретината, причинявайки нейното подуване.“
При лечението се поставят инжекции с моноклонално антитяло, което спира растежа на кръвоносните съдове. Надеждата е, че това позволява на ретината да се стабилизира, забавя прогресирането на дегенерацията и дава шанс на зрението на пациента да се подобри.
Още: 6 бобови култури, които ще променят живота ви: Открийте защо диетолозите ги препоръчват
При сухата макулна дегенерация в макулата се образуват отлагания, наречени друзи, които могат да причинят атрофия. Те могат да доведат до това, че части от ретината и макулата да започнат да отмират. Съществуват нови лекарства за лечение на сухата макулна дегенерация, въпреки че те все още се оценяват „в реални условия“, казва Берт.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.