Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сок от черен бъз - регулира кръвната захар и сваля холестерола

20 януари 2025, 13:17 часа

Търсите естествено лекарство, което има дълга история на медицинска употреба? Има доказателства, че растението бъз може да е било култивирано от праисторическия човек. Има и рецепти за лекарства на базата на бъз, датиращи от Древен Египет.

Вземете само една лъжица сироп от черен бъз, за удивителен ефект

Въпреки това, повечето историци обикновено проследяват лечебните му способности до Хипократ, древният грък, известен като „Бащата на медицината“, който описва растението като своя „сандък с лекарства“ поради широкия набор от здравословни проблеми, които изглежда лекува. Независимо дали говорим за пещерни хора, древни египтяни или древни гърци, това лекарство определено датира от миналото, поради което не е чудно, че е известно като една от най-добрите антивирусни билки на планетата.

Още: Люти чушки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Знаете колко полезни са боровинките, малините и ягодите. Но се оказва, че древният бъз е пълен с ползи за здравето - и може дори да помогне за загуба на тегло. Макар че малкото, тръпчиво зрънце се използва от векове като естествено лекарство срещу настинка и грип, нови изследвания показват, че сокът от бъз може да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар, да засили изгарянето на мазнини и да подобри микробиома на червата. Продължете да четете, за да научите за последните резултати от проучването и как сокът от бъз може да подпомогне загубата на тегло, регулиране на кръвната захар и дори понижаване на холестерола!

Черен бъз и отслабване

Изследователи от Вашингтонския държавен университет, чиито открития са публикувани в списанието Nutrients , са изследвали 18 възрастни с наднормено тегло (предимно жени) на средна възраст 40 години и среден индекс на телесна маса (ИТМ) 29. Участниците в изследването са изпили 355 грама сок от бъз или плацебо два пъти на ден – сутрин и вечер – в продължение на една седмица. Сокът от бъз съдържа около 720 mg антиоксидантни съединения, известни като антоцианини.

Още: Ракия - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето

Само за една седмица участниците изпитали значително увеличени количества полезни чревни бактерии. Те също значително подобрили способността си да обработват храни с високо съдържание на въглехидрати, като понижиха нивата на кръвната си глюкоза с 24 процента и намалили нивата на инсулин с 9 процента.

Нещо повече, резултатите от проучването показват, че сокът от бъз подобрява способността на тялото да изгаря мазнините, което подпомага загубата на тегло. Всъщност участниците са имали 27% увеличение на окисляването на мазнините, процесът, при който тялото разгражда мастните киселини, както след ядене на храни с високо съдържание на въглехидрати, така и в покой.

Какво каза авторът на изследването за ползите от бъза

Още: Какво е метаболитен синдром - симптоми и лечение

„Бъзът е недооценено зрънце, от търговска и хранителна гледна точка“, каза съответният автор Патрик Солверсън, асистент в катедрата по физиология на храненето и упражненията към WSU Elson S. Floyd College of Medicine . „Сега започваме да признаваме неговата стойност за човешкото здраве и резултатите са много вълнуващи.“

Ползите за здравето на червата, кръвната захар и загубата на тегло от бъза, който е роден в Европа, развълнуваха изследователите.

„Храната е лекарство и науката наваксва тази популярна мъдрост“, каза Солверсън. „Това проучване допринася за нарастващ набор от доказателства, че бъзът, който е бил използван като народен лек от векове, има многобройни ползи за метаболитното, както и за пребиотичното здраве.“

Намалява възпалението

Още: Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности

Дълго рекламиран със своите мощни антиоксиданти, бъзът е най-известен със своите имуностимулиращи способности. Това обаче може да е от полза и за усилията за отслабване.

„Има съществени доказателства, които предполагат, че има връзка както между възпалението, така и между стреса и наддаването на тегло“, обяснява Брина Конър, доктор по медицина, посланик на здравеопазването в NorthWestPharmacy.com. „Възпалението може да затрудни тялото да обработва инсулин, което води до натрупване на мазнини в черния дроб. По-високите нива на възпаление и повишеното тегло също са свързани с по-ниски нива на лептин, което може да забави метаболизма ви и да ви накара да се чувствате гладни.

Той ви кара да се чувствате сити по-дълго

Още: Лекар: Този плод пречиства кръвта - злато за кръвоносните съдове

Една чаша бъз съдържа около 10,2 грама фибри, които ви помагат да се чувствате сити за по-дълго време, като леко забавят храносмилането.

Доказателствата също така показват, че бъзът е от полза за здравето на червата. В проучването изследователите установиха, че сокът от бъз повишава нивата на късоверижни мастни киселини (SCFA). Те се произвеждат , когато диетичните фибри се ферментират и се превърнат в пребиотик, който храни „добрите“ бактерии в червата.

Известно е също, че SCFA помагат за регулиране на метаболизма, като позволяват на тялото да изгаря повече енергия, стимулирайки хормони като GLP-1 и намалявайки възпалението на мастната тъкан.

Намалява задържането на вода

Още: Лекар: Яжте този плод всеки ден - регулира кръвното налягане и сваля холестерола

Този сок също е с ниско съдържание на калории и има леки диуретични свойства, които могат да намалят задържането на вода, казва Крис Мор, PhD, RD, съветник по фитнес и хранене в Garage Gym Reviews.

Екстрактът от бъз може да подобри здравето на сърцето

Например, един животински модел показа, че даването на мишки с висок холестерол и дисфункция на HDL холестерола на богат на антоцианин екстракт от черен бъз спомогна за намаляване на нивата на чернодробния холестерол и подобри HDL функцията. Това може да се дължи на наличието на антоцианини, които са полифеноли, които са показали антиоксидантна и противовъзпалителна активност.

Друго проучване установи , че екстрактът от бъз може да има благоприятен ефект върху високото кръвно налягане. Когато полифенолите, извлечени от растението, се прилагат с инхибитори на ренин на плъхове с хипертония, те намаляват артериалното налягане.

Още: Патешка или свинска - коя мас е по-полезна за холестерола

Изследователите предполагат, че използването на полифеноли за понижаване на кръвното налягане може също да помогне за намаляване на страничните ефекти на лекарствата за понижаване на кръвното налягане и да подобри цялостното качество на живот.

Сок от бъз и кръвна захар

Съединенията в бъза, като полифенолите, могат да бъдат полезни за управлението на диабета и неговите усложнения. Изследователите са направили няколко проучвания, за да изследват антидиабетните свойства на растението.

Може да помогне за регулиране на кръвната захар

Още: Лекар: Яжте го всеки ден, този плод намалява риска от висок холестерол и забавя стареенето, здравен съвет за деня, 18 януари

Бъзът може да бъде полезен за хора с диабет поради ефектите си върху метаболизма на глюкозата и баланса на кръвната захар.

Ще се изненадате: Кафе - вдига или сваля кръвното налягане

Например проучване от 2017 г. на плъхове с диабет показва, че екстрактът от бъз балансира кръвната захар и намалява инсулиновата резистентност, въпреки че са необходими допълнителни проучвания, за да се разберат ефектите при хората.

Преглед от 2015 г. предполага, че бъзът може да увеличи усвояването на глюкозата в мускулите и секрецията на инсулин.

Още: Сланина: Най-ефикасният начин да си набавите витамин D през зимата

Може да помогне за избягване на усложнения от диабет

При диабет глюкозата може да се прикрепи към хемоглобина, протеина в червените кръвни клетки, за да произведе гликиран (или гликозилиран) хемоглобин. Лекарите измерват гликирания хемоглобин с тест, наречен HbA1C или A1C, за да покажат колко глюкоза се е прикрепила към хемоглобина през предходните 3 месеца.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес