Ако имате диабет, твърде много глюкоза (захар) в кръвта ви за дълго време може да причини някои сериозни усложнения, включително проблеми с краката.
В тежки случаи проблемите с диабетното стъпало могат да доведат до ампутация на пръст, крак или част от крака. Знаейки какви проблеми да търсите и как да се грижите за краката си, може да ви помогне да избегнете сериозни усложнения. Управлението на вашия диабет също е от ключово значение за предотвратяване на проблеми с краката ви.
Фруктоза и глюкоза - каква е разликата и кое е по-вредно
Как може диабетът да повлияе на краката ви?
Още: Люти чушки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Диабетът може да причини два проблема, които могат да засегнат краката ви:
Диабетна невропатия
Неконтролираният диабет може да увреди нервите ви. Ако имате увредени нерви в краката и стъпалата, може да не усещате топлина, студ или болка там. Тази липса на усещане се нарича "сензорна диабетна невропатия ". Ако не усещате порязване или рана на крака си поради невропатия, порязването може да се влоши и да се инфектира. Мускулите на крака ви може да не работят правилно, защото нервите към мускулите са увредени. Това може да причини проблеми с подравняването на крака ви и да създаде твърде голям натиск върху една част от крака ви.
Периферно съдово заболяване
Още: Какво е метаболитен синдром - симптоми и лечение
Диабетът също влияе върху притока на кръв. Без добър приток на кръв отнема повече време, за да зарасне рана или порязване. Лошият кръвен поток в ръцете и краката се нарича "периферна съдова болест". Ако имате инфекция, която не може да се излекува поради лош кръвоток, вие сте изложени на риск от развитие на язви или гангрена (смърт на тъкан поради липса на кръв).
Често срещани проблеми с краката при диабет
Всеки може да получи тези проблеми с краката. За хората с диабет обаче тези често срещани проблеми с краката могат да доведат до инфекция и сериозни усложнения, като ампутация .
Микоза
Още: Лекар: Сусамов тахан - как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици
Микозата е гъбична инфекция, която причинява сърбеж, зачервяване и напукване. Микробите могат да проникнат през пукнатините в кожата ви и да причинят инфекция. Лекарствата, които убиват гъбичките, могат да лекуват стъпалото на спортиста. Тези лекарства се предлагат под формата на хапчета или кремове.
Гъбична инфекция на ноктите
Ноктите, които са заразени с гъбички, могат да станат обезцветени (жълтеникаво-кафяви или непрозрачни), дебели и чупливи. Те могат да се отделят от останалата част от нокътя. В някои случаи ноктите ви може дори да се ронят. Тъмната, влажна и топла среда на обувките може да помогне на гъбичките да растат. Нараняването на нокътя също може да доведе до гъбична инфекция .
Гъбичните инфекции на ноктите са трудни за лечение. Има лекарства, които се прилагат върху ноктите, но те помагат само при малък брой гъбични проблеми с ноктите. Може да се нуждаете от лекарство с рецепта, което приемате през устата. Вашият лекар може също да премахне увредения нокът.
Още: Кардиолог: Тази закуска стабилизира кръвната захар и сваля холестерола
Мазоли
Калусът е натрупване на твърда кожа, обикновено от долната страна на крака. Мазолите се причиняват от неравномерно разпределение на теглото. Мазолите също могат да бъдат причинени от неподходящи обувки или кожен проблем. Нормално е да имате калус на крака си, така че вашият лекар ще реши дали калусът ви причинява проблеми.
Ако имате калус, погрижете се за него правилно. След баня или душ използвайте пемза, за да отстраните внимателно натрупаната тъкан. Използвайте омекотени подложки и стелки в обувките си. Лекарствата могат да омекотят мазоли. Никога не се опитвайте да отрежете калуса или да го премахнете с остър предмет.
Мехури
Още: Лекар: Кръвна захар - пада или се вдига през зимата
Мехури могат да се образуват, когато обувките ви трият едно и също място на крака ви. Носенето на обувки, които не пасват правилно, или носенето на обувки без чорапи може да причини мехури, които могат да се инфектират. Когато третирате мехури, е важно да не ги "пукате". Кожата, покриваща блистера, го предпазва от инфекция. Използвайте антибактериален крем и чисти, меки превръзки, за да защитите кожата и да предотвратите инфекция.
Някои хора развиват специфичен вид диабетни мехури по краката или други части на тялото. Те се наричат bullosis diabeticorum. Не са болезнени и няма да се обезцветят. В допълнение към краката ви, те могат да се появят на ръцете, краката и предмишниците ви. Обикновено се лекуват сами за няколко седмици. Най-добрият начин да ги лекувате е да контролирате кръвната си захар.
Лекар: Пийте този чай всяка сутрин - регулира кръвната захар
Буниони
Бунионът се образува, когато палецът на крака се огъне към втория пръст. Често мястото, където палецът на крака се съединява с стъпалото, се зачервява и става мазолест. Тази област също може да стърчи и да стане твърда. Буниони могат да се образуват на единия или двата крака.
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Те може да са част от семейството, но най-често са причинени от носенето на обувки с високи токчета и тесни пръсти. Тези обувки оказват натиск върху големия пръст на крака, избутвайки го към втория пръст. Подложката от филц или пяна може да помогне за предпазване на буниона от дразнене. Вашият лекар също може да използва устройство за разделяне на големия и втория пръст на краката. Ако бунионът причинява силна болка или деформация, може да се нуждаете от операция, за да подредите пръстите на краката си.
Суха кожа
Сухата кожа може да се напука, което може да позволи навлизането на микроби. Използвайте овлажняващи сапуни и лосиони, за да поддържате кожата си влажна и мека. Попитайте Вашия лекар кои да използвате.
Диабетни язви по краката
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Язвата на крака е спукване на кожата или дълбока рана. Тя може да се заразява. Язвите на краката могат да бъдат резултат от малки ожулвания, порязвания, които заздравяват бавно, или от протриване на обувки, които не стоят добре.
Важно е да ги лекувате веднага щом ги забележите. Посъветвайте се с Вашия лекар как най-добре да се грижите за язвата си. До 10% от хората с диабет ще получат язви по краката.
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.