Смъртността при жените от инфаркт е по-висока в сравнение от мъжете, тъй като се лекуват по-неефективно. До такъв извод са стигнали учени от Университета в Лийдс, Великобритания, и Кралския институт в Швеция.
Още: Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата
Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?
Те са анализирали данните за повече от 180 000 шведски пациенти, преживели сърдечен удар. Установено било, че жените са лекувани различно от мъжете. Така на жени, получили остър миокарден инфаркт с ST-елевация, 34% по-рядко са предписвани необходимите за това терапии, включително поставяне на байпас или стент. Освен това на тях се изписват с 24% по-рядко статини, които помагат да се избегне втори инфаркт и 16% по-рядко им се изписва аспирин, който не позволява образуване на тромби.
Установено е също, че в случаите, когато жените са били адекватно лекувани, смъртността рязко е спадала, предаде БГНЕС.
Според един от авторите на това изследване проф. Крис Гейл, проблемът е в предразсъдъците относно предразположението на пациентите към инфаркт и неверните им представи за мъжете като „типични“ пациенти с риск от инфаркт. „Когато мислим за пациент, получил сърдечен пристъп, ние обикновено си представяме мъж на средна възраст, с наднормено тегло, пушач.
Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция
Още: Какви храни ядат столетниците: Топ 10
Според професора, за да се подобри ситуацията при жените, получили инфаркт, е достатъчно да не се пренебрегва риска от инфаркт при тях, да им се постави адекватна диагноза и да им бъде назначено също толкова ефективно лечение както при мъжете.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шамфъстък: Как влияе на кръвното и холестерола
Още: Чай от канела: 7 причини да започнете да го пиете всеки ден