Учени от Кингс колидж (Великобритания) са установили, че имунните клетки в нервната система играят важна роля в появата на хронична болка, става ясно от статия, публикувана в изданието Cell Reports.
Изследователите са решили да изяснят защо хората изпитват хронична болка. Ефектът е известен отдавна в медицината. Хроничната болка може да трае с години, като нерядко се проявява с прекъсвания.
Последните също могат да продължават както няколко седмици, така и няколко години, след което болката се връща. При това понякога е изключително сложно да се диагностицират нейните причини.
Новото изследване е установило, че в появата на хронична болка важна роля играят уникалните свойства на нервните клетки. Проведени опити с лабораторни мишки са установили, че някои клетки притежават генетична памет. Те се намират във възбудено състояние дори след като раната е зараснала и притежават един вид почистващ механизъм, който се изключва с определени интервали. Това обяснява прекъсванията, при които хроничната болка напуска човека.
Изследователите смятат, че главната причина за хроничната болка се крие в епигенома на клетките. Това е съвкупност от процеси, определящи работата на гените. Установено е, че някои епигенетични маркери са способни да се притаяват ида сработват периодично.
Клетките, които ги притежават, буквално помнят уврежданията в организма и напомнят на човека за тях във вид на "случайни" пристъпи. Авторите на изследването са на мнение, че откритието ще помогне да се създадат препарати срещу хронична болка.