Когато става въпрос за сън и събуждане, има два вида хора - ранобудно пиле и нощна птица. Тези, които лесно стават рано сутрин преди всички, дори преди изгрев слънце, обикновено са пълни с енергия, но често и лягат по-рано вечер. За хората "сови", за които тепърва животът започва, докато всички спят, ставането сутрин в 7 часа е предизвикателство. Но при нощните птици се установява по-висок риск от развитие на депресия. Това показва ново проучване, според което хората, които предпочитат да се събуждат по обяд и да стоят до късно вечер, са по-склонни да изпитат депресивни симптоми в сравнение с ранобудните.
Причините
Проучване на университета в Съри, Англия, установи, че това може да се дължи на факта, че хората, определяни като "нощни сови", са склонни да спят по нездравословен начин, да са по-разсеяни, да проявяват по-малко внимание и да пият повече алкохол в сравнение със "сутрешните птици".
Още: Висок риск от здравословни проблеми при некачествен сън: Какво съветват специалистите
Снимка: iStock
"Късният хронотип – известен също като "‘eveningness" или като "нощен бухал" – е биологична тенденция към това да предпочитаме да бъдем активни вечер, да спим и да се събуждаме по-късно", казва преподавателят по когнитивна неврология д-р Саймън Еванс, който ръководи изследването.Той обяснява, че "да си нощна птица е естествена биологична тенденция, защото хронотипът има генна основа".
В изследването участват 564 студенти, които попълват въпросник за техните модели на сън, концентрация, употреба на алкохол, нива на депресия и тревожност, склонност към размишляване и премисляне.
Обикновено т.нар. вечерен хронотип достига своя пик при по-младите, които предпочитат нощния живот, като "до 50 процента от тях се класифицират като "нощни птици", казва Евънс. "Това е проблем, защото наличието на късен хронотип е свързано с повишен риск от депресия, и тревожност".
Снимка: iStock
Още: От бебе до баба: Колко часа сън са нужни на различните възрастови групи
Проучването потвърди, че нощните сови са изложени на значително по-висок риск от развитие на депресия. Студентите с по-късен хронотип съобщават, че спят по-лошо от ранобудните. Учените предполагат, че това може да се дължи на това, че естественият телесен часовник на човек не съответства на ежедневния му график, пишат от BBC Science Focus.
"Да бъдеш нощна сова е много често срещано при младите хора“, каза Евънс. „Психичното здраве сред младите хора е основен проблем, така че работата и образователните графици могат да бъдат адаптирани, така че да отговарят по-добре на нощните сови, което им позволява да спят по-добре... Mладите хора са по-склонни да предпочитат по-късна рутина, докато по-възрастните са по-склонни да стават рано", посочва Евънс.
Проучаването посочва и стратегиите за насърчаване на по-високо внимание, като насочена медитация, които ще подобрят съня.
Още: Мозъчна мъгла и депресия - как да се справим?