Пробиотиците са полезни бактерии, които живеят в червата и подобряват общото здравословно състояние на тялото, носейки ползи като улесняване на храносмилането и усвояването на хранителните вещества и укрепване на имунната система.
Когато чревната флора не е в баланс, което обикновено се случва след употребата на антибиотици или когато нямаме здравословна и балансирана диета, червата в крайна сметка се населяват от лоши бактерии, които не помагат на имунната система и напускат тялото податливи на болести.
Основните ползи от пробиотиците са:
- Борба и предотвратяване на чревни заболявания като колит, синдром на раздразнените черва, болест на Crohn и чревно възпаление;
- Борба с болести като рак, кандидоза, хемороиди и пикочна инфекция.
- Подобряват храносмилането и се борят с киселинността;
- Борба със запек и диария, регулираща чревния транзит;
- Увеличете усвояването на хранителни вещества, като витамин В, калций и желязо;
- Укрепване на имунната система чрез увеличаване на производството на макрофаги, защитни клетки на тялото;
- Предотвратяват разпространението на лоши бактерии в червата;
- Помагат за смилането на лактозата, особено при хора с непоносимост към този компонент;
- Предотвратяване на проблеми като затлъстяване, висок холестерол и хипертония;
- Предотвратяване на алергии и непоносимост към храни;
- Помагат за подобряване на настроението, тъй като е установена пряка връзка между баланса на чревната флора с намаляване на заболявания като депресия и тревожност;
- Те биха могли да помогнат за подобряване на състояния като аутизъм, тъй като някои проучвания показват, че има подобрения не само на стомашно-чревно ниво, но и на ниво поведение, подобрявайки способността за концентрация и изслушване.
- Здравата чревна флора, богата на пробиотици, започва да се формира от раждането, особено когато бебето се роди при нормално раждане.
Как да приемате пробиотици?
Има два основни начина за поглъщане на пробиотици: чрез увеличена консумация на храни, които се считат за естествени пробиотици, като кисело мляко или кефир, например и; другият начин е чрез използването на пробиотични добавки.
Важно е да запомните, че освен консумацията на пробиотици под формата на добавки или храни богати на тези бактерии, също е важно да се поддържа здравословна диета богата на фибри, тъй като фибрите са основните храни за пробиотиците благоприятстващи тяхното оцеляване в червата.