Джинджифилът се използва с лечебните си свойства още от древността. Разпространението му в Европа настъпва едва през 13 в. Популяризирането и употребата му обхващат различни сфери от бита и медицината. Консумира се по най-различни начини – под формата на чайове и отвари, хранителни добавки и компреси, а ползите му са вече доказани.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Приемът на джинджифил спомага при чревни неразположения, настинки, главоболие, диабет, затлъстяване – списъкът е дълъг. Освен това ускорява метаболизма. Това е добавка, която почти няма странични ефекти, а положителното ѝ влияние върху организма ни е огромно. При артрит и болки в ставите се правят компреси с целебната съставка и резултатите са впечатляващи.
Как ни влияе джинджифилът?
Тъй като акцентът на темата е конкретен вид болка, ще ви предоставим рецепта за направата на компрес с джинджифил и ще разясним какво точно влияние оказва върху нашите стави и мускули.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Джинджифилът има силно антивъзпалително действие. Съществуват проучвания, установили, че в резултат на ежедневен прием, джинджифилът намаля болките в мускулите след натоварване с до 25%.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
След проучване на учени от университета в Аризона се установява, че в състава на джинджифила има изключително полезна съставка – джинджерол. Много изследвания доказват противовъзпалителното му свойство.
За редуциране на болката в ставите добър ефект оказва компресът. Набавете си корен от джинджифил и настържете количество за 1-2 чаени лъжици. Ако нямате пресен джинджифил, може да използвате такъв на прах. Прибавете гореща вода и разбърквайте, докато не се смеси добре. По желание, може да добавите и няколко капки етерично масло. Нанесете върху марля и увийте добре. Оставете компреса върху болното място за около час. Съществуват и други рецепти от народната медицина, съдържащи чесън, морска сол и други.
За редуциране на болката в ставите може да се направи и чай, който свободно се консумира всяка сутрин или до два пъти дневно. В чаша вода настържете супена лъжица корен от джинджифил, 2 лъжици мед и прибавете малко канела.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Трябва ли да внимаваме с приема?
Американската агенция по храните и лекарствата (USFDA) потвърждава, че джинджифилът е безопасен. Като странични ефекти може да се появят стомашни раздразнения. И все пак, като добавка трябва да се внимава с приема, ако имате здравословни проблеми или сте бременна.
Джинджифилът е хранителна добавка, а не лекарство, така че не може да очакваме да изцери всичките ни здравословни проблеми. Всичко е строго индивидуално и зависи и от фактори като възраст, физическо състояние и др. Затова, при по-сериозни проблеми, потърсете медицинска помощ!