Хората, които страдат от диабет, не е желателно да прекаляват с количествата консумирана диня. Добре е да се знае, че в динята има естествени захари и именно те могат да повлияят на нивото на кръвната захар. Ако консумирате любимия летен плод в умерени количества, едва ли бихте си навредили.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Колко захар има в динята?
В една чаша с диня, това е приблизително 150 грама, се съдържат 9,42 г естествена захар и 11,5 г въглехидрати.
Още: Здравен съвет за деня, 29 август: Лекар: Всеки ден може да ядете диня в това количество
Едно парче диня, добавено към хранителния ви план, със сигурност няма да се отрази негативно на общото ви здравословно състояние.
Какви са ползите за здравето от червения плод?
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
В динята се съдържат редица полезни витамини и не малко фибри. Именно поради тази причина тя се нарежда сред най-полезните плодове.
В плода се съдържа витамин А, който се грижи не само за зрението, но и за нормалната функция на сърцето, бъбреците и белите дробове. Витамин С пък е полезен за общото здраве, като подсилва имунитета ни.
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
Още: Съвети и трикове: Можете ли да замразите диня
Ако редовно консумирате диня, ще подобрите значително храносмилането и редовното изхождане, тъй като плодът е богат на фибри. Да не забравяме да вмъкнем, че динята е хидратираща, поради простата причина, че в нея се съдържа над 90% вода. С плода спокойно можете да заместите парче торта или блокче шоколад. Динята умело се справя със задоволяване нуждата от нещо сладичко, а същевременно с това ни поддържа сити за дълго време.
Ако ежедневно си позволявате плодове в диетата и въпреки това страдате от диабет, добра идея е да ги комбинирате с протеинови храни. По този начин се постига контрол над нивата на кръвната захар.
Статията има само информативна цел. Не замества консултацията с лекар, нито балансирано хранене. Ако имате някакви колебания, свързани с консумацията на сладкия плод, задължително се съветвайте с вашия лекар.
Груби грешки при отглеждането на дини. Как да отгледаме големи, сладки и сочни плодове?