Изпитвате постоянен глад? Чувствате се с гладни дори след хранене - лекар разкри какви са причините за това.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Причини за постоянния глад
Захарният диабет, нарушенията на щитовидната жлеза, вътрешните паразити и подутият стомах могат да причинят глад след хранене, според д-р Полина Ермолова.
„Стомахът е мускулесто-еластичен орган, който е с обем приблизително 500 милилитра. Когато се храним, стените му се разтягат, за да поберат цялото количество храна. Но когато човек яде големи порции, съответно има неравномерно разтягане на стомаха - обемът му може да достигне три-четири литра“, обяснява лекарят.
Учени: Пийте това преди хранене и бързо ще отслабнете
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
За да върнете стомаха към предишния си размер, не трябва да преяждате. Най-добре е да се храните често - пет-шест пъти на ден на малки порции, съветва още лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Според д-р Ермолова друга причина за постоянния глад е липсата на определени вещества в организма, които имат инхибиращ ефект върху хранителния център. Той се намира в мозъка и е разделен на две части: център на глада - латералния хипоталамус и център на ситостта - вентромедиалните ядра.
Например, при захарен диабет, с липса на инсулин или резистентност на клетките към този хормон, има затруднено проникване на глюкоза в клетките. Липсата на глюкоза има стимулиращ ефект върху хранителния център. Това води до постоянен глад - състоянието често се среща при диабетици.
Учени: Направете това 3 минути преди хранене и ще отслабнете по-бързо
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Постоянният глад може да доведе до затлъстяване или влошаване на заболяването. За да се избегне това, е необходимо да се следи нивото на глюкозата в кръвта на гладно, уточнява терапевтът.
Гладът след хранене може да се дължи и на хипертиреоидизъм. Това е патология на щитовидната жлеза, при която се увеличава производството на хормоните тироксин и трийодтиронин.
"Тази болест има и други симптоми, в допълнение към непреодолимия апетит: слабост, косопад, раздразнителност. Ако забележите такива симптоми, трябва да се свържете с ендокринолог. Той ще предпише хормонален профил за оценка на функцията на щитовидната жлеза", споделя д-р Ермолова.
Какво се случва когато спрем да ядем хляб
Друга причина за повишен апетит е хелминтоза или паразитоза.
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене, както и на консултацията със специалист!