Безсимптомните инфаркти на миокарда, протичащи незабележимо за човека, са до 45% от всички инфаркти в САЩ, твърдят учени. Изследването е представено в изданието Circulation, съобщава Live Science.
Инфарктът на миокарда възниква при запушване на съд, носещ кръв към сърдечния мускул. Дефицитът на кръв води до некроза на миокарда (мускулния слой на сърцето). Обикновено хората свързват инфаркта с неговите характерни симптоми – болка в областта на гърдите и затруднено дишане. Но при безсимптомния инфаркт некрозата на миокарда протича безсимптомно за пациента.
Учените обработили данните на 9500 американци на средна възраст, участващи в национално изследване по атеросклероза, започнало през 1987 година. Установено било, че за последните девет години 371 души са изпитвали безсимптомен инфаркт, а 386 – обичаен.
Освен това, като обобщили информацията за смъртността сред пациентите, изследователите стигнали до извода, че безсимптомните инфаркти три пъти повишават риска от смърт от сърдечносъдови заболявания.
Причината е в това, че пациентите не са знаели за преживяния инфаркт и не са предприели профилактични мерки, за да предотвратят следващия. Безсимптомните инфаркти се случват при мъжете по-често, но при жените те имат по-опасни последствия.
Накрая учените отбелязват, че лекарите могат да разберат постфактум за безсимптомния инфаркт – с помощта на ехокардиограма.