Бумът на търговските центрове погълна и нашата страна – моловете никнат като гъби след дъжд, а хората все по-често си намират причина да отидат до там и тя не винаги е свързана с купуване на нещо необходимо.
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Лъскавите магазини обаче могат да крият риск за здравето, тъй като са посещавани от хиляди хора всекидневно. Подобни обществени места са благодатни за разпространението на различни бактерии, вируси и инфекции.
Ето кратък списък на най-мръсните места в мола:
Мивките в тоалетните – бактериите се настаняват по кранчетата на чешмите, защото това е първото нещо, което хората пипат след ползването на тоалетната, а влагата е подходяща среда за продължителното задържане на бацилите.
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
Мийте си ръцете по-продължително време с повече сапун и топла вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Масите в хранителната зона – дори масата да е почистена, това не значи, че е чиста. Носете си мокри кърпички с алкохол и почиствайте масата. Най-добре не оставяйте храната си директно върху повърхността, използвайте салфетки.
Ескалаторът – перилата на ескалаторите са развъдник на болестотворни бацили, при тестове са откривани следи и от мукус, дори кръв. Носният секрет е сигурна гаранция за настинка и грип в сезона на вирусите. Опитайте се да не пипате перилата. Ако ви се налага – почиствайте ръцете си с дезинфектант след това.
Клавиатурата на банкомата – „Въведи” е най-често пипаният клавиш, но и останалите са среда за задържането на различни видове бактерии. Пробвайте да набирате ПИН кода си с кокалчетата на пръстите си или си мийте ръцете след като теглите пари.
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?
Магазините за детски играчки – да, тези места също попадат в групата на болестотворните зони, защото децата имат навика да пипат и облизват играчките, но те невинаги отиват в количката, а се връщат на рафтовете. По този начин някое болно дете лесно може да предаде вирус на друго. Играчките, които не са хубаво опаковани в кутия, трябва да бъдат почиствани или изпрани преди игра.
Пробните – винаги пробвайте дрехите с пълен комплект бельо. Забравете прашките и пробите на голо. Дрехите задържат клетки и бактерии, а пробните са развъдник на бацили.
Магазините за джаджи – всички искат да пипнат най-новия таблет или телефон, но това оставя не само отпечатъци по лъскавите екрани, но и бацили. Мийте ръцете си и след посещението в тези магазини.
Козметичните тестери – обичате да прекарвате време пред щандовете с гримове? Имайте предвид, че изследване е открило, че между 67 и 100% от тестерите са заразени с някаква бактерия. Не изпробвайте гримове върху лицето си, освен ако не са за еднократна употреба и ги отварят пред вас. Ако няма тази възможност, избършете с кърпичка тестера и го нанесете на ръката си, след това избършете с мокра кърпичка.
Източник: health.bg