Пълният отказ от употребата на богат на фибри хляб, което мнозина практикуват поради диетични съображения, не се препоръчва, тъй като този продукт не просто е полезен за организма, но и в някои случаи дори е незаменим.
До този извод са стигнали австралийски медици, които са публикували изводите си в изданието The Journals of Gerontology.
Както разказват специалистите от университета на Сидни, при мащабно десетгодишно изследване учените са наблюдавали менюто и здравословното състояние на повече от 1500 доброволци на възраст 49 години.
При започването на експеримента никой от тях не страдал от каквито и да било сериозни проблеми със здравето, включително онкологични и сърдечносъдови заболявания.
След 10 години при 15% от участниците, които получавали въглехидрати от продукти, изобилстващи от фибри, показателите на здравето били по-добри, отколкото при тези, които си отказвали храна с високо съдържание на фибри – хляб, трици, плодове и зеленчуци, отбелязват учените.
Например при тези 15% от доброволците било отбелязана най-малка вероятност от развитие на депресии, дихателна недостатъчност и тежки хронични болести, включително рак, диабет, исхемична болест на сърцето и инсулт.
Учените напомнят, че най-полезен е ръженият хляб – в него има повече стимулиращи храносмилането фибри, а също желязо, калций, калий, цинк, витамини Е и В. Освен това именно в ръжения хляб се съдържа много лизин – незаменима аминокиселина, участваща в обмяната на веществата и обновяването на тъканите.
Специалистите отбелязват, че поне две филийки черен хляб в дневното меню са необходими дори на тези, които са на диета, и че това няма да навреди на фигурата им.