Въпреки здравословното хранене много жени страдат от дефицит на поне едно важно хранително вещество. Според специалистите всяка жена се нуждае от 13 витамина, мастни киселини и минерали. Те включват витамини A, C, D, E, K и B.
Още: Хлорофил в организма: Какво трябва да знаем и за какво да внимаваме
Експертите предупреждават, че ако добавките не съществуваха, 75 процента от жените щяха да страдат от дефицит на едно или повече хранителни вещества.
Кои са най-подходящите витамини за жени
Недостигът на витамин намалява способността на жената да оцелее при раждане, да преодолее инфекциите и да се възстанови след заболяване.
Например, липсата на витамин К, D и калций прави жената по-податлива на остеопороза.
Липсата на витамини А и С отслабва зрението при жените.
Независимо от възрастта, това са най-добрите витамини, които всяка жена определено трябва да приема.
Витамини С, А и Е
Тези витамини са включени в групата на антиоксидантите. Те се борят със свободните радикали, които ускоряват стареенето и насърчават заболявания, които засягат сърцето, очите, кожата и мозъка.
Витамин D3
Този витамин се набавя от храни като яйца, млечни продукти и някои гъби. По-голямата част от витамин D се набавя благодарение на излагането на слънце. Витамин D3 е от съществено значение за здравето на костите, мозъка, настроението и хормоналния баланс.
Витамин К
Този витамин е важен за превенцията на сърдечни заболявания, но и за здравето на костите. Жените, които приемат антибиотици дълго време, имат ниски нива на витамин К.
Има два вида витамин К: К1, който се получава от зеленчуци и К2, който се получава от млечни продукти.
Витамини от група В
Витамините от група В, включително фолат, са много важни за здравето на жената. Предотвратяват умората и подобряват мозъчните функции.
Можете да намерите витамини от група В в яйца, риба, месо, мляко и кисело мляко. Храните, богати на фолат, са спанак, аспержи, цитрусови плодове и боб.
Желязо
Нуждата на жената от желязо е по-голяма по време на цикъла. Жените с недостиг на желязо и витамин В12 страдат от слаб имунитет, умора, фатални инфекции и прекомерно кървене.
Йод
Жените на възраст от 20 до 39 години имат най-ниски нива на йод в сравнение с други възрастови групи. Йодът е от съществено значение за здравето на щитовидната жлеза и можете да го намерите главно в морските дарове.
Магнезий
Магнезият е отговорен за 300 биохимични функции в тялото. Недостигът му причинява храносмилателни проблеми, хроничен стрес, безсъние, безпокойство, главоболие и запек. Храните, богати на магнезий, са билки, боб, ядки и семена.
Още: Пукането на пръстите на ръцете е признак на нещо тревожно: Ето какво разкриват експертите
Омега 3
Омега-3 и омега-6 мастните киселини са важни за мозъка, сърцето и имунната система. Освен чрез хранителни добавки, можете да си набавите тези киселини чрез консумацията на сьомга, скумрия, сардини и риба тон.
Калций
Калцият е необходим за костите. В комбинация с витамин D и магнезий предлага защита срещу сърдечни заболявания, остеопороза, диабет и рак. Калцият се набавя от мляко, кисело мляко, броколи, бамя и боб.