Оказва се, че продължителността на живота до известна степен зависи от месеца, в който човек е роден. До това мнение стигнаха учени от един от университетите в Чикаго, които оцениха наличната статистика и установиха, че хората, родени през есента, имат всички шансове за по-дълъг живот.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Специалистите обръщат специално внимание на много интересна статистика.
На база данните за раждаемост и смъртност, те стигат до заключението, че в определени месеци от годината се раждат децата с най-добро здраве. Учените отбелязват, че ежедневието и условията на живот по никакъв начин не повлияват на продължителността на съществуването на човек. Това доказва наблюдението на семейни двойки, които дълги години са съжителствали при еднакви условия, но продължителността на живота им значително варира.
По време на изследването учените установиха, че най-голям брой столетници се раждат през есенните месеци - септември, октомври и ноември.
Трябва обаче да се отбележи, че подобна тенденция се наблюдава само сред жителите на Северното полукълбо. Например, учени от Австралия доказват противоположната тенденция - столетници в тяхната страна са тези, които са родени през пролетта или лятото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
На какво се дължи това?
Учени от различни страни отдавна се опитват да разберат каква всъщност е тайната на дълголетието на хората, родени през есента? В резултат на това те стигнаха до извода, че тези хора се раждат с вродена „програма“ за защита срещу инфекциозни заболявания.
Влияние оказва и фактът, че лятото е сезонът на полезните плодове и зеленчуци, в резултат на което бременната жена има достъп до повече пресни храни, богати на витамини и минерали, необходими за нормалното развитие на детето.
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи