Една добре познатата напитка съдържа голямо количество естествени антиоксиданти, наречени флавоноиди и тя е тайната за дълголетие на столетниците – нейната консумация намалява риска от инсулт с повече от 30%
Коментираните вещества намаляват риска от калцификация на аортата, която може да доведе до инсулт или инфаркт. Чаят понижава кръвното и релаксира.
Зеленият чай съдържа катехини и полифенолни съединения, които имат благоприятен ефект върху сърцето и имат противовъзпалителен ефект.
Редовната консумация на чай - тайната на столетниците
Китайски учени проведоха проучване сред 50 хиляди души на възраст от 50 до 74 години. Субектите пият две до три чаши чай на ден. Оказа се, че вероятността от инфаркт и инсулт в този случай е намалена с 32%.
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
Инсулт: 7 симптома, които се появяват 1 седмица преди пристъпа
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Орехи - как влияят на холестерола
Още: Лекар: Кафяв ориз - как вляе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Учени от университета Edith Cowan в Западна Австралия са изследвали повече от 800 жени и са установили, че тези с високи нива на флавоноиди – вещества, открити в чая – са много по-малко склонни да имат аортна калцификация, която може да доведе до инфаркти и инсулти.
Но ползите от редовното пиене на чай не са само тези, независимо дали става въпрос за черен или зелен чай.
Още: Кафе - вредно или полезно е за черния дроб
Още: Лекар: Как да направите храната на Коледа и Нова година по-полезна за сърцето
Хипертонията рядко протича с признаци или симптоми, така че някои разбират за високото си кръвно налягане, когато получат съдов инцидент. Изследване на учени от Полша установи, че пиенето на чай може да помогне за намаляване на повишеното налягане.
Нелекувано, това състояние може също да причини сърдечна и бъбречна недостатъчност, както и загуба на зрение.
Но според полските учени редовната консумация на чай има понижаващ кръвното.
„Независимо дали го пиете с мляко или не, чаят е пълен със съединения, наречени полифеноли, за които е доказано, че подобряват здравето на червата. Съвместно проучване на изследователи от Хонконг и Финландия установи, че пиенето на тази напитка не само помага за насърчаване на добрите чревни бактерии, но също така намалява лошите чревни бактерии. Знаем, че чревните бактерии, които изграждат чревния биом, са тясно свързани с много здравословни състояния.Здравото черво може да намали риска от няколко дългосрочни здравословни състояния, включително затлъстяване“, споделя диетологът д-р Ким Пиърсън.
Лекарят допълва, че според проучване на учени от университета Mahidol в Тайланд, доброволци с и без преддиабет, които пият черен чай, имат по-ниски нива на кръвната захар от плацебо групата.
Друго проучване в Холандия предполага, че пиенето на чай помага на тялото да използва инсулина по-ефективно.
Д-р Пиърсън споделя пред Sun Health, че връзката между диабета и чая е обект на много изследвания през последните години.
Още: Кардиолог: Това са най-добрите напитки след инфаркт и инсулт
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.