Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Намаленото време за сън може да доведе до трайно повишаване на кръвното налягане

31 март 2023, 08:40 часа

Намаляването на времето за сън и нарушаването на неговия режим може да доведе до постоянно повишаване на кръвното налягане. До тези изводи са стигнали учени от австралийския университет „Флиндърс“, чиято работа е публикувана в списание Hypertension.

Още: Полезни ли са витамините от група В за черния дроб?

Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол

Според учените намаляването на времето за сън дори с един час или нарушаването на биологичния му режим с 30% повишава риска от хронично високо кръвно налягане, като най-застрашени са мъжете на възраст от 30 до 50 години.

Повече от 12 000 души взели участие в деветмесечно проучване на университета „Флиндърс“, 88% от които бяха мъже на средна възраст. Всеки от тях ежедневно дава на учените подробни записи за тяхното благосъстояние и данни за показателите на кръвното налягане. „Открихме връзка между развитието на хипертония и нарушенията на режима на сън, както и съкращаването на неговото време. Това показва, че е необходимо не само да следим колко часа спим, но и да се придържаме към максимално редовен график за почивка“, казва Хана Скот, служител на университетската лаборатория.

Наследява ли се хипертонията от родителите?

Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар

Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата

Изследователите също установили, че нарушаването на моделите на сън за повече от 30 минути „води до 32% увеличение на риска от развитие на хипертония“. „Нарушаването на режима на съня, както и намаляването на времето му до по-малко от шест часа или увеличаването му до повече от девет часа, значително повишава риска от развитие на артериална хипертония и се отразява негативно на цялостното състояние на сърдечносъдовата система“, подчертават от университета.

Учените възнамеряват да повторят изследването си, като увеличат броя на участниците и разширят списъка с показатели. „В бъдеще е вероятно да открием, че нарушаването на режима на сън и бодърстване е свързано с други проблеми на сърдечносъдовата система“, убедени са те.

ОЩЕ: Генетично ли е високото кръвно налягане?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес