Намаляването на времето за сън и нарушаването на неговия режим може да доведе до постоянно повишаване на кръвното налягане. До тези изводи са стигнали учени от австралийския университет „Флиндърс“, чиято работа е публикувана в списание Hypertension.
Според учените намаляването на времето за сън дори с един час или нарушаването на биологичния му режим с 30% повишава риска от хронично високо кръвно налягане, като най-застрашени са мъжете на възраст от 30 до 50 години.
Повече от 12 000 души взели участие в деветмесечно проучване на университета „Флиндърс“, 88% от които бяха мъже на средна възраст. Всеки от тях ежедневно дава на учените подробни записи за тяхното благосъстояние и данни за показателите на кръвното налягане. „Открихме връзка между развитието на хипертония и нарушенията на режима на сън, както и съкращаването на неговото време. Това показва, че е необходимо не само да следим колко часа спим, но и да се придържаме към максимално редовен график за почивка“, казва Хана Скот, служител на университетската лаборатория.
Наследява ли се хипертонията от родителите?
Изследователите също установили, че нарушаването на моделите на сън за повече от 30 минути „води до 32% увеличение на риска от развитие на хипертония“. „Нарушаването на режима на съня, както и намаляването на времето му до по-малко от шест часа или увеличаването му до повече от девет часа, значително повишава риска от развитие на артериална хипертония и се отразява негативно на цялостното състояние на сърдечносъдовата система“, подчертават от университета.
Учените възнамеряват да повторят изследването си, като увеличат броя на участниците и разширят списъка с показатели. „В бъдеще е вероятно да открием, че нарушаването на режима на сън и бодърстване е свързано с други проблеми на сърдечносъдовата система“, убедени са те.
ОЩЕ: Генетично ли е високото кръвно налягане?