Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Можете ли да получите диабет, ако ядете твърде много захар?

07 август 2024, 10:33 часа

Яденето на твърде много захар не причинява директно диабет. Съществува обаче връзка между наднорменото тегло или затлъстяването и диабет тип 2. С течение на времето консумацията на твърде много храни и напитки, включително тези с високо съдържание на захар, може да доведе до наддаване на тегло. А прекомерното затлъстяване увеличава риска от развитие на диабет тип 2. 

При диабет тип 1 или 2 захарта не е пряка причина

Тъй като диабетът е свързан с високи нива на кръвна глюкоза (кръвна захар), изглежда разумно да се предположи, че консумацията на твърде много захар го причинява. Въпреки това нито една качествена литература не цитира приема на захар като пряка причина за диабет тип 1 или тип 2.

Как хората могат да получат диабет?

Диабет тип 1 не е свързан с хранителни навици и начин на живот. По-скоро се смята, че тук водеща роля имат генетиката и рисковите фактори на околната среда. Ако имате родител или брат или сестра с диабет тип 1, това означава, че имате по-висок риск от това заболяване. 

Може ли да се предотврати диабет тип 1?

Учените отдавна търсят начин открият начин за предотвратяване или пълно излекуване на диабет тип 1.  През ноември 2022 г. Администрацията по храните и лекарствата (FDA) одобри лекарство за забавяне на появата на диабет тип 1.  Новото лекарство, наречено Tzield (теплизумаб), се прилага чрез интравенозна  инфузия веднъж дневно в продължение на 14 последователни дни. 

Диабет тип 2 е сложно, многофакторно заболяване с много различни причини и рискови фактори. Някои рискови фактори са свързани с начина на живот, като липса на физическа активност или наднормено тегло.

Други рискови фактори за диабет тип 2 включват: 

  • Наличие на преддиабет (при който средните нива на кръвната захар са високи, но не достатъчно високи, за да се диагностицира диабет)
  • Възраст над 45 години
  • Близък член на семейството с  диабет тип 2 
  • Наличие на гестационен диабет, който започва по време на бременност

Диабет тип 2 може да бъде предотвратен или забавен чрез промени в начина на живот. Те включват здравословно хранене, редовна физическа активност и отслабване, ако сте с наднормено тегло. 

Диабет тип 1 срещу тип 2

Диабет тип 1 е автоимунно състояние , при което имунната система уврежда способността на организма да произвежда инсулин. Инсулинът е хормон, който помага на тялото да използва кръвната глюкоза за гориво и понижава нивата на кръвната захар. Диабет тип 1 често се появява в детството или юношеството, но може да се развие във всяка възраст. 
Диабет тип 2 е хронично заболяване, което се развива с течение на времето. При диабет тип 2 често има инсулинова резистентност , което означава, че тялото ви не използва правилно инсулина, което често води до високи нива на кръвната захар.

С течение на времето хората с диабет тип 2 също могат да развият намалено производство на инсулин и да се нуждаят от инсулин като част от своя план за лечение. Диабет тип 2 най-често се диагностицира при възрастни. Въпреки това все повече деца и юноши биват диагностицирани с диабет тип 2.

По колко череши и кога могат да се ядат при диабет?

Кои са сигналите, че приемате твърде много захар?

При хора без диабет или предиабет тялото успява да регулира добре нивата на кръвната захар и да я поддържа  в нормални граници. Въпреки това, ако нивата на кръвната захар станат твърде високи ( хипергликемия) заради инсулинова резистентност или недостатъчен инсулин, има някои симптоми, за които трябва да внимавате.

  • Прекомерна жажда
  • Често уриниране
  • Повишен глад
  • Замъглено виждане
  • Умора
  • Чести гъбични инфекции

В по-тежки случаи хипергликемията може да причини и:

  • Необяснима загуба на тегло
  • Сладко ухаещ или „плодов” дъх
  • Болка в стомаха, гадене или повръщане
  • Порязвания или рани, които заздравяват дълго време
  • Изтръпване или мравучкане в ръцете или краката

Симптоми на твърде малко консумация на захар
В противоположния край на спектъра, липсата на консумация на захар също няма пряк ефект върху развитието на диабет. Въпреки това, твърде малко глюкоза в кръвта (хипогликемия), или ниска кръвна захар, може да бъде опасно. 
Ето някои симптоми, които да търсите: 

  • Учестен пулс
  • Виене на свят
  • Изпотяване, втрисане или лепкавост
  • Чувство на нервност или тревожност
  • Чувство на раздразнителност или объркване
  • Замаяност
  • Повишен глад

Хората с диабет могат да ядат захар

Ако имате диабет, това не означава, че вече не можете да ядете захар . Захарта, както всяка друга храна, може да се впише в една добре балансирана диета, когато се консумира умерено. Когато ядете сладки храни, можете да намалите реакцията на кръвната захар и да увеличите чувството си за ситост, като добавите източници на протеини и мазнини. Дори и да имате диабет, можете да приемате накои от любимите си храни, но трябва да управлявате нивата на кръвната си захар. 

Внимателен прием
Да внимавате за приема на храна и напитки означава да се съсредоточите върху мислите, емоциите и физическите си усещания, докато се храните. Важно е да обръщате внимание и на сигналите за глад и ситост. Яжте, когато сте гладни, не гладувайте, но и спрете да ядете, когато не сте гладни и преди да сте се наситили. 

Диабет: Влияе ли ходенето след хранене върху нивата на кръвната захар

И още:

  • Яжте бавно
  • Хапвайте по-малки хапки
  • Не пропускайте хранения
  • Сервирайте по-малки порции
  • Използвайте по-малки чинии и купи
  • Използвайте всичките си сетива, за да забележите гледката, звука, миризмата, вкуса и структурата на вашата храна
  • Помислете откъде идва храната и кой я е приготвил
  • Избягвайте разсейващи фактори, като мобилни телефони или телевизия

Колко захар е препоръчително да ядете на ден?

Няма конкретно количество захар, което се препоръчва на хората с диабет на ден. Вашият лекар обаче може да ви препоръча индивидуален лимит. 
Министерството на земеделието (USDA) и Американската сърдечна асоциация (AHA) са разработили  общи препоръки за ограничение на добавената захар.

USDA препоръчва на хората на 2 и повече години да консумират по-малко от 10% от общите си дневни калории от добавени захари. Например, диета с 2000 калории би била не повече от 200 калории или около 12 чаени лъжички захар. 
Американската сърдечна асоциация препоръчва ограничаване на добавената захар до не повече от 6% от дневните калории. Това означава 36 грама (9 чаени лъжички или 150 калории) за мъже и 25 грама (6 чаени лъжички или 100 калории) за жени. За деца под 2 години не се препоръчва консумацията на добавена захар в храни или напитки. 

Замяна на храни

Понякога може да ви се прииска нещо сладко, но има няколко начина да си поглезите, без да прекалявате. Един такъв начин е чрез замяната на храни или избор на подобна, по-здравословна опция, която все пак ще задоволи желанието ви.

Така вместо млечен шоколад, можете да изберете черен. Друга размяна може да бъде да се насладите на обикновено кисело мляко, подсладено със струйка мед, смесен с малко горски плодове и щипка смляна канела, вместо сладолед. Вместо да заливате палачинката си с масло и сироп, опитайте да я залеете с малко ядково масло и пресни плодове.
Вариантите са безкрайни и може да ви помогнат да откриете нов начин да се насладите на сладкото. 

Подходящи ли са плодовете за хора с диабет?

Може би сте чували, че трябва да избягвате някои плодове или плодовете изобщо, ако имате диабет поради съдържанието на захар в тях. Това обаче не е вярно. Целите пресни плодове съдържат много полезни хранителни вещества, като фибри, витамини, минерали и антиоксиданти.
Въпреки те съдържат захар, тя е естествена и носи други полезни за вас хранителни вещества. Плодовете са богати на хранителни вещества и могат да бъдат включени като част от здравославната диета при диабет. 


Алтернативи на захарта 
На пазара са налични много алтернативи на захарта. Част от тях са изкуствени подсладители, захарни алкохоли и нови (естествени) безкалорични или нискокалорични подсладители. 
Изкуствените подсладители , наричани още нехранителни подсладители, могат да бъдат 200 до 700 пъти по-сладки от трапезната захар. Те са синтетично създадени и не съдържат никакви калории, захар, витамини или минерали. 

Захарните алкохоли като ксилитол, еритритол, мартитол и сорбитол, също се създават синтетично, обикновено от самите захари. Те не са толкова сладки като изкуствените подсладители, но все пак са по-сладки от трапезната захар. Считат се за нискокалорични подсладители. Ако се консумират в големи количества обаче те могат да причинят болки в стомаха, подуване на корема, газове и дори диария.

Новите подсладители се създават от естествени растителни източници, въпреки че се обработват, за да станат това, което виждате по рафтовете на магазините. Те също се считат за нискокалорични подсладители и няма да допринесат за големи скокове на кръвната захар.

Внимавайте какво купувате от магазина
Спазването на здравословна диета е важно, независимо дали имате диабет или не. Ако обаче имате диабет и трябва да контролирате нивата на кръвна захар, трябва да бъдете изключително внимателни. Може да се наложи да обърнете повече внимание на етикетите за хранителни стойности и съставките, когато пазарувате в магазина за хранителни стоки.
Ако вашият лекар ви е препоръчал да приемате определено количество въглехидрати на ден, умението да разчитате етикети с хранителните стойности е от решаващо значение. Следете грамовете на общите въглехидрати, но също така се стремете да включвате храни с по-високо съдържание на фибри и с по-малко добавени захари. 

Да знаете откъде идват въглехидратите е също толкова важно, колкото и колко въглехидрати ядете. Ако имате някакви въпроси относно това колко въглехидрати са подходящи за вас или се научите как да четете етикет с хранителна стойност, трябва да се обърнете към вашия лекар или диетолог. 

Какво представляват рафинираните захари и въглехидратите?

Може би сте чували, че трябва да ограничите количеството рафинирани захари и въглехидрати в диетата си, но какво означава това? Когато става въпрос за захар, има две широки категории: естествени захари и добавени захари. Естествените захари идват от плодовете и млечните продукти.
Рафинираните захари/въглехидрати попадат в категорията на добавените захари. Те са преработени. Тук попадат трапезната захар, царевичния сироп с високо съдържание на фруктоза, пудра захар, кафява захар и дори „натурални преработени захари“, като агаве, мед и кленов сироп. 
Сложете в количката си за хранителни стоки с много цели плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, нискомаслени млечни продукти и постни източници на протеини. Включете здравословни мазнини като зехтин, авокадо, ядки и семена. Ограничете храните с високо съдържание на добавени захари, наситени мазнини и натрий.

Обобщение
Приемът на твърде много захар не е пряка причина за диабета. Опасност крие наддаването на тегло, което повишава риска от развитие на диабет тип 2. 
Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, което се свързва с генетични фактори и начина на живот, тук отново става въпрос за наддаване на тегло и липсата на физическа активност. 
Симптомите на висока кръвна захар са замъгленото зрение или повишения глад както и непрекъсната жажда. При ниска кръвна захар пък хората имат замаяност, треперене, често са раздразнителни, имат ускорен пулс и дори объркване. 

Хората с диабет все още могат да включват захар и сладки храни в диетите си и да контролират нивата на кръвната си захар, като се хранят внимателно, използват алтернативи на захарта и обръщат внимание на етикетите за хранителни стойности в магазина за хранителни стоки.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Вероника Гюрова
Вероника Гюрова Отговорен редактор
Новините днес