Мандарините са отличен източник на витамини и минерали, които действат като антидепресант. Въпреки факта, че цитрусовите плодове „лекуват“ лошото настроение, яденето им по всяко време на деня е противопоказано. Много хора обичат да ги консумират преди лягане. Но полезен ли е този навик. Руският ендокринолог д-р Галина Ермакова дава отговор на този въпрос.
Мандарини преди лягане
Според ендокринолога Галина Ермакова не трябва да ядете мандарини преди лягане. Освен това не трябва да ги ядете, ако човек активно губи тегло. През нощта метаболизмът се забавя и плодовете могат да бъдат трудно смилаеми. Резултатът е подуване и дискомфорт.
Мандарините са полезни, но за хора с какви проблеми са най-полезни?
Последното хранене вечер трябва да бъде 2-3 часа преди лягане, в противен случай към неприятните последици от стомашно-чревния тракт ще се добавят намаляване на качеството на съня и скокове на кръвната захар.
Също така ще трябва да избягвате цитрусови плодове преди лягане поради диабет. По принцип при тази диагноза могат да се ядат мандарини, но в ограничени количества (до 2-3 плода) и през първата половина на деня.
„Това е важен момент, тъй като въглехидратите преди лягане при хора със захарен диабет водят до сутрешно повишаване на кръвната захар “, казва лекарят.
Освен това цитрусовите плодове не трябва да се смесват с други плодове, за да не навредят на стомашно-чревния тракт.
Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден
Ползи от мандарините
Мандарините осигуряват значителни ползи за няколко системи и органи на нашето тяло. Имунната система ни помага да се справим с вирусните и бактериалните ефекти. Витамин С може да осигури основна подкрепа в тази сложна и важна задача. Мандарините съдържат доста високо ниво на витамин С. И поради факта, че тези плодове не се обработват, всички полезни вещества влизат в тялото заедно с пулпата и се усвояват добре. Редовната консумация на цитрусови плодове като цяло и мандарини в частност може да ви помогне през зимата.
Лутеинът, съдържащ се в мандарините, също ще ви бъде от полза. Има антиоксидантни свойства. Това като цяло насърчава по-здраво тяло и също така намалява риска от развитие на рак.
Здравен съвет за деня, 27 декември: Лекар: Не прекалявайте с мандарините по празниците!
Някои, но много малко плодове съдържат вещество, наречено холин. Има го и в мандарините. В човешкото тяло холинът е необходим за нормалното функциониране на нервната система. В по-голямата си част тялото ни произвежда достатъчно от него само, за да задоволи нуждите си. Но понякога може да възникне недостиг, а това вече води до сериозни проблеми, предимно бъбречни и чернодробни заболявания. В особено напреднали случаи може да се появи и вътрешно кървене. И мазнините могат да се отлагат в черния дроб, ако има липса на холин, поради което той също започва да работи лошо.
Мандарините, благодарение на наличието на холин, оказват помощ и подкрепа не само на здрави хора, но също така ще бъдат много полезни за тези, които имат хепатит.
НЕ слагайте мандарините до тези плодове
Мандарините са с относително високо съдържание на фибри. Особеността на фибрите е, че преминавайки през червата, те едновременно събират различни липопротеини, радионуклиди и други вредни вещества от стените си.
Важно е, че липопротеините са предвестниците на появата на холестерол. Благодарение на тяхното елиминиране е възможно да се предпазят кръвоносните съдове от появата на атеросклеротични плаки. Калият, съдържащ се в мандарините, също има положителен ефект върху кръвоносните съдове.
Фибрите в мандарините стимулират храносмилателната система:
- органичните киселини насърчават освобождаването на компоненти на храносмилателната система;
- сочността на плодовете помага да се запълни стомаха, да се отървете от чувството на глад, което помага да не напълнявате с по-калорични храни.
Холинът, в допълнение към другите си полезни свойства, помага за регулиране на количеството инсулин в кръвта, което е много полезно за профилактика на диабета.
Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!