Целулитът е може би най-често срещаният проблем при жените, но лекарите не са съгласни, когато го решават. Кой е виновен за появата на тези трапчинки по бедрата - тип кожа, диета или гени? Трябва ли да правите упражнения, диета или липосукция, за да се отървете от това несъвършенство на кожата?
Преди да инвестирате в продукти и козметични процедури за борба с портокаловата кора, трябва да разберете дали си струва да се справите с проблема и ако да, как. Лекарите са коментирали най-популярните митове за целулита в интернет.
Мит 1: целулитът е болест
Появата на целулит се провокира от токсини, които се натрупват в тялото - често можете да намерите такова твърдение в интернет.
„Не, целулитът е нормално състояние на женската кожа“, казват специалистите. "Това се дължи на структурата на ултратънки структури в самата кожа, които са различни от тези на мъжете."
Мит 2: целулитът се наследява
Ако баба или майка ви са имали целулит, тогава имате по-голям шанс да го получите. Лабораториите дори предлагат да се направи специален тест, който определя дали имате ген, който увеличава риска от развитие на целулит.
Мит 3: Пушенето може да повлияе на появата на целулит
Цигареният дим намалява притока на кръв към кръвоносните съдове и нарушава образуването на колаген, което позволява на съединителната тъкан да се разтяга и уврежда по-лесно и да прави подкожните мазнини по-видими.
Мит 4: Целулитът е свързан с дрехите, които носите
Тесните дрехи насърчават развитието на целулит, според "вездесъщата" мрежа.
"Подобно твърдение няма доказателствена база", казват лекари. "Носенето на твърде тесни дрехи може да доведе до нарушаване на микроциркулацията в кожата, което от своя страна влошава появата на целулит."
Мит 5: някои храни могат да помогнат в борбата с целулита
Здравословното хранене е ефективен начин за борба с целулита, казват феновете на здравословния начин на живот.
„Честата консумация на храни, съдържащи мазнини, консерванти и сол, може да доведе до различни метаболитни нарушения, като например повишено ниво на инсулин в кръвта, което от своя страна може да наруши нормалните метаболитни процеси в подкожната тъкан“, обясняват запознатите. Според тях алкохолът може да доведе и до „прекомерно и неправилно натрупване на мазнини“. Липсата на физическа активност също играе значителна роля: колкото по-слаби са мускулите, толкова по-изразен е целулитът.
Лекарите съветват да обърнете внимание на факта, че целулитът е различен от мазнините. „Начините за борба с излишните мазнини няма да помогнат в борбата с целулита и следователно отслабването няма да бъде ефективна мярка. Целулитът е по -изразен при затлъстели хора, но го имат и много слаби жени ”.
Мит 7: целулитът се появява само с възрастта
Младите момичета и момчета не са податливи на проблеми с целулита, според интернет.
„Целулитът става по-изразен с възрастта поради нормалното свързано с възрастта намаление на еластичността на кожата“, казва дерматологът P. Васев. Но това не означава, че по-младото поколение го няма.