Медът е продукт с високо съдържание на захар, което означава, че има известен опасен потенциал. Въпреки изобилието от витамини и полезни микроелементи, той може да бъде вреден. Според руския диетолог д-р Михаил Гинзбург постоянната консумация на този продукт е нездравословна, заради високото съдържание на захар в него.
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола
Лекарят добави, че пристрастяването към подобен деликатес е опасно, особено ако го ядете на празен стомах. Продуктът може да предизвика неблагоприятни промени в нивата на кръвната захар и инсулина. В резултат на това ще настъпят колебания в нивата им, а това ще допринесе за развитието на свързани с тях нарушения - предимно ендокринни и метаболитни.
Вреда от меда
Диетологът предупреждава, че този пчелен продукт може да повлияе негативно върху развитието на сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и диабет.
Учени разкриха какво ще се случи с холестерола ви, ако ядете мед
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Д-р Гинзбург не препоръчва да се увличате по този продукт като животоспасяващо средство за всички болести, злоупотребата с него може да провокира появата на тумори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Диетологът припомня, че пчелните продукти са полезни само при настинки, а за поддържане на здравето са достатъчни 3-4 чаени лъжички мед на ден. Д-р Гинсбург припомня, че коментираният продукт е силен алерген, което означава, че трябва да се особено внимателни при консумацията му.
Той съдържа голямо количество витамини: провитамин А, всички витамини от група В, витамини С, Е, К. Освен това съдържа микроелементи като магнезий, калий, калций, натрий, фосфор, хлор, сяра, цинк, йод, мед , желязо. По отношение на въглехидратния си състав този пчелен продукт съдържа фруктоза и глюкоза. Те са лесно смилаеми и не увреждат зъбния емайл, при условие че хигиената на устната кухина се извършва навреме. Въпреки антибактериалния ефект и голямото количество калций в състава си, медът може да причини кариес. Ето защо, след като го използвате, не забравяйте да изплакнете устата си.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Уникалният състав на коментирания определя неговите полезни свойства, а именно:
- повишава имунната защита на организма;
- ускорява възстановяването при вирусни заболявания и бактериални инфекции;
- подобрява храносмилането, помага за избягване на стомашно-чревни разстройства;
- укрепва костната тъкан;
- полезен е за сърцето и кръвоносните съдове: повишава еластичността на съдовата стена, укрепва сърдечния мускул;
- помага за избягване на анемия;
- има противогъбичен ефект;
Продуктът е подходящ не само за консумация, но и за външно приложение. По-специално, маски и компреси с него се използват в козметологията.
Също така продуктът не трябва да се добавя към сладкиши или горещ чай. Той се счита за алтернатива на захарта и има високо съдържание на калории (100 g от продукта е 328 kcal). Ето защо не трябва да се злоупотребява с него, особено ако човек страда от затлъстяване.
Още: Яжте чесън и мед 1 седмица и вижте какво ще се случи с тялото ви
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!