Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Малини - как влияят на кръвната захар

23 август 2024, 09:00 часа

Малините са не само вкусни, но и полезни. Този плод може да помогне за контролиране на нивата на захарта и следователно консумацията му няма да навреди на хората, които са изложени на риск от диабет.

Влиянието на малините върху нивата на кръвната захар 

Ново проучване, публикувано в списанието Obesity, показва, че участниците в проучване, които са консумирали този плод, са показали намаляване на нуждата от инсулин за контролиране на нивата на кръвната захар. В същото време учените предупредиха, че това не е универсално решение и тогава не трябва да се отказва лечение без предварително одобрение от лекар.

Ако торите малините така, ще получите 10 пъти по-богата реколта

В своето проучване изследователите се фокусират върху изследването на ефектите на малините върху група хора с наднормено тегло или затлъстяване, преддиабет и инсулинова резистентност. Всички участници, включително контролна група от метаболитно здрави хора, са приемали различни количества малини за закуска в продължение на 3 дни.

„Участниците, които са консумирали повече малини, са имали по-ниски нива на кръвната захар от тези, които не са консумирали горски плодове“, се казва в проучването. Данните са особено важни за хора с преддиабет и инсулинова резистентност. Тъй като редовната консумация на малини може да помогне за подобряване на инсулиновия отговор и по-ниски нива на глюкоза.

Ползи от малините

Малините се считат за суперхрана, защото са богати на витамин С, фолиева киселина, фибри и фитохимикали. Диетолозите обичат малините заради техните антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Порция от 2 чаши малини съдържа около 128 калории със само 30 грама въглехидрати.

Освен това повечето от тези въглехидрати идват от диетични фибри, което прави малините идеален вариант за закуска за пациенти с диабет и преддиабет. В същото време оптималното количество малини в дневното меню може да бъде индивидуално.

Малините са невероятно богати на витамини и микроелементи. Съдържат голямо количество витамини В, С, А, силиций, молибден, магнезий, манган, калций, желязо, фосфор, натрий, хром, цинк. Освен това малините съдържат голямо количество антиоксиданти – флавоноиди, феноли, антоцианини, каротеноиди. В комбинация такъв богат състав допринася за:

  • подобряване на състоянието на сърдечно-съдовата и нервната система;
  • укрепване на имунната система;
  • нормализиране на метаболизма, диуретичен и лек слабителен ефект;
  • повишаване на мъжката плодовитост и нивата на тестостерон;
  • нормализиране на менструалния цикъл и намаляване на болката при жените, а отвара от листата помага да се отървете от гадене по време на бременност;
  • подобряване на производството на колаген и елиминиране на ефектите от свободните радикали;
  • поради съдържанието на елагова киселина, помагат за предотвратяване на рак;
  • имат противовъзпалителен ефект - консумацията на пресни малини или чай от малинови листа помага при настинка;

Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат малини

Важно: Този материал е само за обща информация и не трябва да се използва като заместител на балансираното хранене и консултацията със специалист. 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес