Магданозът традиционно се използва за украса на ястия и като свежа подправка за добавка към салати. Но ползите му не се изчерпват единствено до естетиката в кулинарията. Консумацията му помага да намалите приема на сол, да си набавите ценни витамини, да защитите тялото си от рак, да подобрите здравето на сърцето и костите си, да подобрите зрението си да намалите възпалението в тялото си.
7 причини за консумацията на магданоз
Излишъкът от сол в диетата е бичът на съвременното човечество: причинява отоци и бъбречни заболявания, провокира хипертония и намалява когнитивните способности на мозъка. Въпреки това е трудно да се откажем от диетичния натриев хлорид, но с добавката на коментираната подправка към всички ястия ще намалите консумацията на сол.
Освен това ще си набавите много витамини. Половин чаша (30 гр) от накълцаната свежа подправка осигурява:
- повече от 100% от дневната норма на витамин А;
- около 10% от дневната норма на витамин В;
- повече от 50% от дневната норма на витамин С;
- почти 550% от дневната норма на витамин К;
Лекар: Хората с това заболяване задължително трябва да ядат магданоз
Всеки от тези елементи са от критично значение за нормалното функциониране на тялото.
Тази свежа подправка съдържа много антиоксиданти. Това е името на съединенията, които могат да защитят тялото от свободните радикали - частици, които разрушават здравите клетки.
Ако обичате месото да е добре изпечено, не забравяйте да добавите няколко стръкчета от коментираната подправка към ястието: тя намалява ефекта на канцерогените, образувани по време на топлинна обработка.
Основните антиоксиданти, съдържащи се в магданозените стръкове, са:
- растителни вещества флавоноиди;
- каротеноидите - те са предшественици на витамин А;
- витамин Ц;
Един от флавоноидите, мирицетинът, според някои данни може да предотврати или значително да забави развитието на рак на кожата и гърдата. Друг флавоноид, апигенин, намалява размера на тумора при агресивен рак на гърдата, според изданието The Health Site.
Същият мирицетин намалява нивата на кръвната захар и устойчивостта на клетките към инсулин. Именно тези два фактора провокират захарен диабет.
Коментираният зеленчук е отличен източник на фолиева киселина: 30 грама от него съдържат над 10% от дневната норма от този витамин. Голямо проучване, включващо 58 хиляди души, установи, че колкото повече фолиева киселина консумирате, толкова по-малък е рискът от сърдечно-съдови заболявания и смърт от тях, отбелязва още изданието.
Антиоксидантите, съдържащи се в тази подправка, активно се борят с хроничното възпаление - свръхактивна реакция на имунната система, която често е отговорна за развитието на сърдечно-съдови заболявания, диабет, рак, артрит, болестта на Алцхаймер и дори депресия .
Витамин К, който се намира в изобилие в магданозените стръкове, е изключително важен за здравето на костите: той подобрява усвояването на калций и намалява отделянето на този микроелемент с урината. Витаминът също така активира определени протеини, които увеличават минералната плътност на костите и това ги прави по-здрави.
Още: Този лек с магданоз и лимон е тайната на здравия панкреас
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.