Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Люти чушки: Хранителни факти и ефекти върху здравето

17 март 2020, 10:23 часа

Лютите чушки са плодове на тропически храсти от рода Capsicum , които съдържат веществото капсаицин.

Още: Как мандарините влияят на панкреаса?

Още: Здравен съвет за деня, 19 декември: Лекар: НЕ яжте мандарини, ако сте от тези хора

Те имат силен аромат и вкус, вариращ от сладникав до изгарящо лют (причина за лютивия вкус е наличието в плодовете на фенолното съединение капсаицин, което в лютата чушка е 20 пъти по-голямо от това в сладката чушка). Някои видове люта чушка са толкова люти, че дори докосването до тях може да предизвика кожно раздразнение.

Лютите чушки се използват предимно като подправка и могат да бъдат варени или сушени и на прах. Праховите, червени люти чушки са известни като червен пипер.

Всичко, което трябва да знаем за лютите чушки

Още: Лекар: Яжте я всеки ден през зимата, тази храна вдига имунитета, здравен съвет за деня, 19 декември

Още: Между грип А и грип Б - какви са основните разлики?

Хранителен състав

Една супена лъжица (15 грама) сурови, пресни, червени люти чушки съдържат:

- Калории: 6

- Вода: 88%

Още: Йод за щитовидната жлеза: При какви заболявания може да помогне?

Още: Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза

- Протеин: 0,3 грама

- Въглехидрати: 1,3 грама

- Захар: 0,8 грама

- Фибри: 0,2 грама

- Мазнини: 0,1 грама

Витамини и минерали

Лютите чушки са богати на различни витамини и минерали.

Тъй като се консумират само в малки количества, техният принос към ежедневния ви прием е незначителен. Тези пикантни плодове могат да се похвалят със съдържанието на:

Витамин С. Чушките от чили са много богати на този мощен антиоксидант, който е важен за заздравяването на раните и имунната система.

Витамин В6. Семейство от витамини от група В, B6 играе роля в енергийния метаболизъм.

Витамин К1. Известен още като филокхинон, витамин К1 е от съществено значение за съсирването на кръвта и здравите кости и бъбреци.

Калий. Основен хранителен минерал, който изпълнява различни функции, калият може да намали риска от сърдечни заболявания, когато се консумира в адекватни количества.

Мед. Често липсваща в западната диета, медта е основен микроелемент, важен за силните кости и здравите неврони.

Витамин А. Червените люти чушки са с високо съдържание на бета каротин, който тялото ви превръща във витамин А.

Други растителни съединения

Лютите чушки са богат източник на пикантно-лют капсаицин.

Те също са с високо съдържание на антиоксидантни каротеноиди, които са свързани с многобройни ползи за здравето.

Ето основните биоактивни растителни съединения в лютите чушки:

Капсантин. Основният каротеноид в червените люти чушки - до 50% от общото съдържание на каротеноиди - капсантинът е отговорен за техния червен цвят. Мощните му антиоксидантни свойства могат да се борят с рака.

Виолаксантин. Основният каротеноиден антиоксидант в жълтите люти чушки, виолаксантинът представлява 37-68% от общото съдържание на каротеноиди.

Лутеин. Най-богати на зелени (незрели) люти чушки, нивата на лутеин намаляват с узряването. Високата консумация на лутеин е свързана с подобреното здраве на очите.

Капсаицинът. Едно от най-изследваните растителни съединения в лютите чушки, капсаицинът е отговорен за острия им (горещ) вкус и много от техните здравословни ефекти.

Синапинова киселина. Известен също като синапинова киселина, този антиоксидант има различни потенциални ползи за здравето.

Ферулова киселина. Подобно на синапиновата киселина, феруловата киселина е антиоксидант, който може да помогне за предпазване от различни хронични заболявания.

Съдържанието на антиоксиданти в зрели (червени) люти чушки е много по-високо от това на незрелите (зелени) чушки.

Ползи за здравето от лютите чушки

Въпреки изгарящия си вкус, лютите чушки отдавна се смятат за здравословна подправка.

Облекчаване на болката

Капсаицинът - основното биоактивно растително съединение в лютите чушки има някои уникални свойства.

Той се свързва с рецептори за болка, които са нервни окончания, които усещат болка. Това предизвиква усещане за парене, но не причинява реални наранявания при изгаряне.

Въпреки това, високата консумация на люти чушки (или капсаицин) може да десенсибилизира вашите рецептори за болка с времето, като намалява способността ви да усещате парещия аромат на чили.

Освен това прави тези рецептори за болка нечувствителни към други форми на болка, като киселини, причинени от киселинен рефлукс.

Проучване в САЩ установява, че когато 2,5 грама червени люти чушки се дават ежедневно на хора с киселини, болката се влошава в началото на 5-седмичното лечение, но с времето се подобрява.

Това се подкрепя от друго малко, 6-седмично проучване, което показва, че 3 грама чили всеки ден подобряват киселини при хора с киселинен рефлукс.

Отслабване

Затлъстяването е сериозно здравословно състояние, което увеличава риска от много хронични заболявания, като сърдечни такива и диабет.

Някои доказателства сочат, че капсаицинът може да насърчи загубата на тегло чрез намаляване на апетита и увеличаване на изгарянето на мазнини.

Всъщност, проучванията показват, че 10 грама червен пипер от чили могат значително да увеличат изгарянето на мазнини както при мъжете, така и при жените.

Капсаицинът може също да намали приема на калории. Проучване при 24 души, които консумират чили, редовно открива, че приемът на капсаицин преди хранене води до намален прием на калории.

Друго проучване наблюдава значително намаляване на апетита и приема на калории само при тези, които не консумират редовно чили.

Недостатъци на лютите чушки

Лютите чушки могат да имат неблагоприятни ефекти при някои и много хора не харесват усещането за парене.

Изгарящо усещане

Лютите чушки са добре известни със своя горещ, изгарящ вкус.

Отговорното вещество е капсаицин, който се свързва с рецепторите на болката и предизвиква интензивно усещане за парене.

По тази причина съединението oleoresin capsicum, извлечено от люти чушки, е основната съставка в пиперните спрейове.

В големи количества причинява силна болка, възпаление, подуване и зачервяване.

С течение на времето, редовната консумация на капсаицин може да причини определени неврони на болката да станат нечувствителни към по-нататъшна болка.

Болки в стомаха и диария

Яденето на чили може да причини чревен дистрес при някои хора.

Симптомите могат да включват болка в корема, усещане за парене в червата, спазми и болезнена диария.

Това е по-често при хора със синдром на раздразненото черво (IBS). Лютите чушки може временно да влошат симптомите при тези, които не са свикнали да ги ядат редовно.

Поради тази причина хората с IBS трябва да ограничат консумацията на чили и други пикантни храни.

Риск от рак

Ракът е сериозно заболяване, характеризиращо се с анормален растеж на клетките.

Доказателствата за ефектите на чили върху рака са смесени.

Изпитванията с епруветки и животни показват, че капсаицинът, растително съединение в лютите чушки, може или да увеличи или намали риска от рак.

Наблюдателни проучвания при хора свързват консумацията на лют червен пипер с повишен риск от рак, особено на жлъчния мехур и стомаха.

Освен това, червеният чили на прах е определен като рисков фактор за рак на устата и гърлото в Индия.

Имайте предвид, че наблюдателните проучвания не могат да докажат, че лютите чушки причиняват рак, само че хората, които ядат големи количества люти чушки, са по-склонни да го получат.

Заключение

Лютите чушки са популярна подправка в много части на света и добре известни със своя горещ, остър вкус.

Богати са на витамини, минерали и различни уникални растителни съединения. Те включват капсаицин, веществото, което причинява изгарянето на устата ви. Капсаицинът е свързан с няколко ползи за здравето, както и с неблагоприятните ефекти.

От една страна, това може да помогне за насърчаване на загубата на тегло и облекчаване на болката, когато се консумира редовно.

От друга страна, предизвиква усещане за парене, което е неприятно за много хора, особено за тези, които не са свикнали да ядат люти чушки. Той също е свързан с храносмилателни разстройства.

Важно е да обърнете внимание на собствените си нива на толерантност, когато ядете люти чушки. Използването им като подправка може да е здравословно, но тези, които изпитват храносмилателни дистрес, трябва да ги избягват.

източник: www.healthline.com

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес