Главоболието е спътник на много заболявания. Всеки шести жител на планетата страда от пристъпи на мигрена. Мигренозната болка обикновено е локализирана в едното полукълбо на мозъка. Мигрената се среща по-често при емоционални хора с намалена устойчивост на стрес.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Причини за главоболие
Предразположението към мигрена се дължи на наследственост, пол (жените са по-податливи), неправилен начин на живот, психо-емоционален фон. Възрастта също има значение: по- младите хора са по-склонни да се оплакват от главоболие. Болестта обикновено изчезва с възрастта.
Това са най-добрите витамини за пречистване на кръвта и съдовете
Диетата играе огромна роля в предизвикването на мигренозни пристъпи. Доказано е, че липсата на редица елементи в организма може да провокира силно главоболие 5 пъти по-често, пише здравното издание Healthline.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Дефицитът на тези 4 групи вещества води до главоболие:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Фолиева киселина и витамин B12 - хората, на които им липсват тези вещества, са склонни към прекомерна раздразнителност и разсеяност. Освен това са по-податливи на стрес. Интересното е, че често се опитваме да облекчим главоболието с лекарства, съдържащи аспирин. И това вещество всъщност намалява съдържанието на фолиева киселина и витамин В12 в организма.
Спанакът е рекордьор по фолиева киселина. Богати на него са още броколи, аспержи, авокадо, цвекло, моркови, тиква. Кокошите яйца също съдържат големи количества витамин В12.
Лекар: Този витамин спира косопада
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Мед и желязо - дефицитът на тези вещества е по-често срещан при жените и директно води до анемия, хипотония, мигрена и депресия. Богати на мед са бобът, ядките, козето сирене, авокадото. Редовната консумация на зеленчуци, маруля, семена, сусам, черен дроб и морски водорасли съдейства за запълване на запасите от желязо.
Витамин B6 (пиридоксин) - неговият дефицит е един от основните фактори за развитието на съдови заболявания. Този витамин се съдържа в боб, черен дроб, пресни зеленчуци, а също и в зърнени храни. Увеличете консумацията на тези храни, за да се погрижите за здравето на мозъка, нервите, сърцето и кръвоносните си съдове.
Витамин D - той се произвежда естествено в тялото ни, когато е изложено на слънчева светлина. През зимата храната е единственият източник за набавянето му. Той се съдържа в яйцата, боба, черния дроб, морските дарове и млечните продукти.
Лекар: Това е най-важният витамин за възрастните хора
Правилното хранене, упражненията и дейностите на открито могат значително да намалят честотата и интензивността на мигрената. Ароматерапията също може да помогне за облекчаване на стреса и да допринесе за постигането на емоционален баланс.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!