Когато казваме, че едно нещо ни е вкусно, а друго не, всъщност това не се определя толкова от вкусовите ни рецептори, а от навиците и изградените схеми в нашия мозък. Затова, за да променим режима си на хранене към по-здравословен, първо трябва да накараме мозъка си да харесва тази храна. С някои хитринки това може да стане по-лесно, отколкото сме предполагали.
Използвайте големи вилици - колкото и странно да звучи, по този начин ние приемаме по-малко храна. Просто мозъкът ни регистрира тежестта и движението на ръката ни и по-бързо дава сигнал, че стомахът ни е пълен. Освен това, виждайки по-голяма вилица, ние се сещаме за преяждане.
Гледайте здравословна храна, докато се храните нездравословно - не бързайте да минавате само на здравословна храна, ако това не ви е по силите. Самото й присъствие на масата също ще ви напомня за ползите й. Съвсем различно ще се чувствате, ако ядете пица на парче, докато пред вас стоят пресни плодове и сурови ядки. Самото им излъчване и мисълта за витамините им ще ви накара да оставите пицата.
Не се лишавайте от високо калорични храни - не мислете, че няма да имате достатъчно сила, ако се храните здравословно. Целта не е непременно сваляне на килограми. Има достатъчно калорични продукти, които ще ви заредят с жива енергия - сушени плодове, мед, сусамов тахан, сурови ядки, пълнозърнест хляб, бобови храни и др.
Обърнете внимание на цвета и размера на чиниите - колкото повече чинията контрастира с цвета на храната, толкова по-малко количество изяждаме. Също така, ако чинията е по-малка, оптически приемаме, че ядем повече храна.
Хранете се на приглушена светлина и тиха музика - музиката в ресторантите се избира целенасочено, защото се знае, че тя влияе на консумацията. Например в заведенията за бързо хранене винаги е светло и звучи силна ритмична музика, заради което ставаме по-активни и гледаме бързо да напълним стомаха си.