В сравнение със слънчогледовото масло зехтинът винаги е една крачка напред, но това далеч не е единствената възможност да подобрите здравето си. Лененото масло не е по-лошо и съдържа същите омега-3 мастни киселини. Ето в кои случаи лененото масло ще стане незаменим помощник в поддържането на здравето, според изданието Тhe Health Site.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Ползи от лененото масло
На първо място, трябва да се отбележи, че то съдържа полиненаситени мастни киселини. Най-важна е търсената омега-3, която е отговорна за нормалното функциониране на тялото.
По 1 чаена лъжичка ленено масло сутрин - ето до какво ще доведе
Консумацията на ленено масло има положителен ефект върху работата на сърцето. Намалява нивото на лошия холестерол и захарта, както и риска от образуване на кръвни съсиреци, нормализира кръвното налягане.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Това растително масло има положителен ефект върху мозъчната функция. Укрепва имунната система и има положителен ефект върху цялостното благосъстояние. При редовна употреба състоянието на кожата, ноктите и косата се подобрява благодарение на витамин Е. Лененото масло има и противовъзпалително действие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Има регенериращо, антистресово, антиоксидантно, противовъзпалително и имуномодулиращо действие върху организма. Неговото комплексно въздействие върху целия организъм е незаменимо при лечението на алкохолизъм и последствията от него. Алфа липоевата киселина възстановява функциите на черния дроб, премахва токсините от тялото и нормализира метаболизма. Но полезните свойства не се ограничават до това: способността на алфа-липоевата киселина да изгаря захарта прави този продукт подходящ за употреба от хора с диабет.
Комплексът от мастни киселини подпомага изгарянето на излишната мастна тъкан. Когато попаднат в човешкото тяло, такива киселини не само не се отлагат, но и разграждат ненужните мазнини до глицерол и вода.
Лененото масло съдържа много витамини и мастни киселини, което го прави много по-полезно за хората от растително масло заради съдържанието на:
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
- Витамините А и Е - те са от съществено значение за здравето и красотата на кожата, ноктите и косата.
- Омега-3 полиненаситени мастни киселини - влияят върху липидния метаболизъм и здравето на човешката кожа.
- Витамин B - той е важен за добрия метаболизъм и забавя стареенето.
- Калий - влияе върху качеството на умствените процеси и състоянието на сърдечно-съдовата система.
- Йод - той е необходим за синтеза на хормони от щитовидната жлеза.
- Цинк - той е жизненоважен за растежа и здравината на костната тъкан, за регенерацията на тъканите и за пълното развитие на мозъка.
- Фосфор - той е дори по-важен за образуването на костна тъкан от цинка. Именно благодарение на фосфора калцият се усвоява в костите.
Това растително масло съдържат и други омега мастни киселини, фитостероли и лигнани – силни антиоксиданти с полезни за човека свойства. Това е доста висококалоричен продукт - енергийната му стойност е 884 kcal.
Също така ленено масло:
- лекува запек;
- пречиства тялото от замърсявания и токсини;
- помага за укрепване на кръвоносните съдове;
- подмладява цялото тяло;
- нормализира кръвното налягане;
- подобрява регенерацията на кожата.
Нормата на консумацията му е не повече от 1-2 супени лъжици на ден.
Ленено масло - лекар изброи ползите за здравето от него
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!