Чесънът е един от хранителните продукти, за които има много митове. Д-р Дебора Лий и д-р Шам Сингха развенча най-големия от тях. Тя споделя, че мнозина приписват чудотворни свойства на чесъна и вярват, че той укрепва имунната система. Това обаче не е така, според експерта. Ето кои са и останалите митове, свързани с пикантния зеленчук.
Най-големият мит за чесъна
Д-р Дебора Лий и д-р Шам Сингха споделят пет по-малко известни с това свое свойство продукта, които наистина са суперхрани за повишаване на имунитета.
"Един от разпространените митове е, че чесънът е мощен имуностимулатор. Изследванията обаче не подкрепят напълно това твърдение. Въпреки че чесънът може да стимулира определени имунни клетки като макрофаги, лимфоцити и естествени клетки убийци (NK). Киселото мляко предлага ползи като поддържане на баланса на чревните бактерии, което индиректно поддържа имунната система", казва д-р Сингх и подчертава, че ролята на киселото мляко за директното повишаване на имунитета не е окончателна.
До какви проблеми може да ни доведе преяждането с чесън
Същото важи и за черния шоколад и чилито. Въпреки ползите за здравето, те не са пряко свързани с имунната подкрепа. Въпреки че черният шоколад съдържа полифеноли с антиоксидантни свойства, въздействието му върху имунитета е минимално. Лютите чушки имат противовъзпалителни свойства поради съдържанието на капсаицин, но няма пряка връзка или доказателства за укрепване на имунната система.
"Много хора особено често ядат супи, когато са болни, но 18% от хората също погрешно смятат, че тази суперхрана се бори и с настинки, като укрепва имунната система. Това просто не е вярно и най-голямата полза, която болните хора ще получат от супата, е простата хидратация", казва д-р Лий.
Какви огромни ползи ни носи всекидневното ядене на чесън
Какви храни наистина влияят на имунитета?
Боровинките са особено богати на антиоксиданти, а техните полифеноли имат антивирусни, антибактериални и имуномодулиращи свойства.
Лекарите също посочват листните зеленчуци като част от диета за укрепване на имунитета. Скорошни проучвания показват, че яденето на зелени листни зеленчуци като кейл стимулира производството на интраепителни лимфоцити (IEL), които са важна част от чревната имунна система. Най-добрият начин да добавите зеленчуци е към смутита, паста, омлети или печива.
Освен това куркумата съдържа куркумин, мощно съединение с противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, което помага за минимизиране на възпалението, което иначе би могло да отслаби имунната система.
Печен чесън - еликсир за сърцето и кръвоносните съдове
Известно е, че цитрусовите плодове повишават нивата на витамин С, който е от съществено значение за подпомагане на клетките в борбата с инфекциите. Джинджифилът е друг съюзник в борбата срещу възпалението и оксидативния стрес. Той е особено ефективен при облекчаване на респираторни инфекции и симптоми на настинка.
Други ползи от чесъна
Яденето на чесън преди лягане може да бъде особено полезно, според изданието The Health Site. Докато спите, тялото ви е в режим на възстановяване и чесънът може да помогне за ускоряване на този процес. Чесънът също може да ви помогне да спите по-добре благодарение на съдържащите сяра съединения, които съдържа, които имат успокояващ и подобряващ настроението ефект.
Може ли чесънът да разреди кръвта?
Този зеленчук понижава кръвното налягане. Високото кръвно налягане е водеща причина за сърдечно-съдови заболявания като инфаркти и инсулти. Проучванията показват, че добавките с чесън могат значително да понижат кръвното налягане при хора с високо кръвно налягане, допълва още здравният формат. Активните съединения в чесъна помагат за отпускане на кръвоносните съдове и подобряване на притока на кръв.
Чесънът може да понижи общия холестерол и LDL (лошия) холестерол. Установено е, че редовната консумация на чесън намалява нивата на LDL холестерола с приблизително 10-15%. Намаляването на нивата на лошия холестерол може значително да намали риска от сърдечни заболявания, съобщава здравният сайт.
Чесънът е богат на антиоксиданти, които могат да предпазят клетките ви от увреждане и стареене. Антиоксидантите в състава му могат да помогнат за предотвратяване на болестта на Алцхаймер и деменция чрез намаляване на оксидативното увреждане и възпалението в мозъка.
Торене на чесъна: Как се прави, за да не пожълтява
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!