Лайката е цвете с бели венчелистчета, жълт център и ярък аромат. Растението се използва за приготвяне на вкусна напитка, която прилага от стотици години за лечение на различни заболявания. Що се отнася до вредата от лайката, според диетолога Мирна ел-Фати тя е едно от най-полезните растения, но в определени случаи може да навреди. Билката съдържа голямо количество витамини и хранителни вещества, които укрепват имунната система и здравето на тялото, но нейната прекомерна консумация може да причини големи вреди на здравето. Например, това се отнася за тези, които имат висок естроген.
Безопасно ли е пиенето на лайка за здравето?
Лайката обикновено е безопасна, когато се консумира умерено. Проблемът възниква, когато се приема като хранителна добавка или продължително време и в големи дози.
Как чаят от лайка помага при проблеми със стомаха?
Ако страдате от бъбречно заболяване, трябва да се консултирате с вашия лекар, преди да консумирате лайка всеки ден, тъй като тя може да причини много неприятни симптоми като болка, гадене и повръщане. Освен това, това е естествен разредител на кръвта и следователно не може да се комбинира с антикоагуланти.
По време на бременност консумацията на лайка в големи количества може да навреди на здравето на плода. Също така, чаят от лайка може да причини обрив и зачервяване под формата на петна с появата на силно възпаление и подуване в определени области на кожата. Това може да се случи и в резултат на ядене на лайка.
Сериозни усложнения могат да възникнат при хора с диабет, нарушения на кръвното налягане и сърдечно-съдови заболявания.
Приемът на лайка може да причини сериозни алергични реакции при някои жени. Симптомите варират от кожни обриви до анафилаксия. Допълнителни признаци на алергия: подуване на гърлото и задух. Ако получите някое от тези състояния след прием на лайка, консултирайте се с Вашия лекар.
Коя билка е най-добра за успокояване на нервите
Странични ефекти могат да възникнат и когато растението се използва заедно с редица лекарства. Ето защо трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да приемете повече от това, което обикновено се съдържа в храната. Това е особено важно, ако приемате лекарства за рак, диабет или високо кръвно налягане.
Как лайката влияе на кръвното налягане при жените?
Ефектът на лайката върху кръвното налягане може да варира при жените. Тъй като напитка от това растение помага за понижаване на кръвното налягане, тя е полезна за жени с хипертония. За тези, които страдат от хипотония, е по-добре да не консумират лайка в големи количества. В противен случай може да почувствате замаяност и слабост, както и учестен пулс и дишане.
Кои са най-полезните чайове за черния дроб
При жени със заболявания като рак на гърдата, матката и яйчниците, ендометриоза и доброкачествени миоми на матката, консумацията на лайка в големи количества е противопоказана. Освен това, тъй като лайката взаимодейства с анестетиците, препоръчително е да спрете приема й поне две седмици преди операцията.
Полезни свойства на лайката
Композициите от лайка, приготвени у дома, помагат да се справят с вируси, настинки, възпаления, премахват спазми, алергии, спазми и облекчават болката. Композициите от лайка помагат при нарушена секреция на храносмилателните жлези, при гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, облекчават подуването на стомашната лигавица. Използват се при възпаление на черния дроб, за профилактика и отстраняване на застой на жлъчка, лечение на холецистит, цистит, нефрит, метеоризъм, хемороиди, при женски цикъл, маточно кървене.
Лечебните свойства на лайката се използват за нормализиране на силата на сърдечните контракции, оказване на успокояващ ефект върху нервната система, при значителни интелектуални натоварвания, истерични заболявания и неврози.
Учени: Как чаят от лайка влияе на диабета?
Цветовете на лайката са богати на матрицин, източник на хамазулен, който придава синия цвят на етеричното масло и осигурява различни лечебни свойства. Хамазуленът ускорява регенерацията на тъканите, има противовъзпалително и антиалергично действие и се разрушава частично при варене. В допълнение, етеричното масло на растението включва гликозиди на олеинова, палмитинова, стеаринова, линолова киселина, както и гуми, слуз, флавоноиди, кумарини, каротин, витамин С. Микроелементите са представени от калий, мед, цинк, селен.
Кой е най-подходящият чай за болно гърло?
Важно: Статията не замества балансираното хранене, както и назначеното вече лечение! Преди прием на билки се консултирайте с лекар!