Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Всички правим това, но този навик увеличава риска от деменция

27 октомври 2023, 13:53 часа

Деменцията е нелечимо когнтивно заболяване, което засяга много хора в напреднала възраст. Някои ежедневни навици могат да повлияят на вероятността от появата му.

„Може да не го знаете, но седенето през по-голямата част от деня може сериозно да повлияе на риска от развитие на заболяването в бъдеще“, споделя здравният експерт д-р Маги Сивър. Тя съветва да ставате и да правите кратка разходка на всеки 20 до 30 минути.

Защо заседналият начин на живот е вреден?

Оказва се, че в САЩ повече от 60% от хората не се движат достатъчно през деня. Освен това една четвърт от населението води заседнал начин на живот, тоест изобщо не спортува.

Този вкусен плод чисти кръвта от холестерола и предпазва от деменция

„Така че, ако прекарвате значителна част от деня си седнали или легнали и не компенсирате това с ходене и упражнения, това може да доведе до много неприятни последици за здравето. По-специално, такива хора са по-склонни да умрат от сърдечни заболявания, диабет, високо кръвно налягане и рак на дебелото черво“, казва специалистът.

В допълнение, заседналият начин на живот също може да повлияе на психичното ви здраве и да доведе до тревожност и депресия. Здравният експерт пояснява, че според скорошно проучване е установена връзка между заседналия живот и здравето на мозъка в периода на стареене.

Възрастните участници, участвали в експеримента, са разполагали с гривни, които проследявали движенията им. А тези, които се движели най-малко, по-късно били диагностицирани с коментираното заболяване. И така, изследователите заключават, че шансовете за развитие на това заболяване се увеличават при хора, които прекарват 10 или повече часа в седнало положение.

Много важен аспект от предотвратяването на това заболяване при възрастните хора е поддържането на здравословен и активен начин на живот. Редовните упражнения помагат за подобряване на кръвообращението и снабдяването на мозъка с кислород.

Ходенето, плуването, йогата или други форми на физическа активност могат да бъдат полезни за поддържане на здравето на мозъка и намаляване на риска от заболяването.

Правилното хранене също играе важна роля в случая. Диетата трябва да е богата на зеленчуци, плодове, риба, ядки и зърнени храни, които съдържат хранителни вещества и антиоксиданти, насърчаващи здравето на мозъка.

Също така е необходимо да се контролират нивата на холестерола, кръвната захар и кръвното налягане, за да се предотврати развитието на хронични заболявания като диабет и сърдечно-съдови заболявания, които могат да увеличат риска от коментираното заболяване.

Още: Лекар: Това е най-полезната ядка при деменция

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес