Един прост тест, направен у дома, дава поглед върху сложно състояние на мозъка, според руския невролог д-р А. Алехина. Деменцията се отнася до състояния, характеризиращи се с увреждане на способността за запомняне, мислене или вземане на решения, които пречат на ежедневния живот.
Ранното откриване на това състояние може да спечели ценно време за намеса и лечение на заболяването. Според невролог домашните тестове, като рисуването на часовник, дават важна информация за сложното състояние.
Прост тест за деменция
„Едночасовият тест просто, но ефективно оценява когнитивните способности“, казва неврологът Александра Алехина.
Този тест, известен още като CDT, е бърз и лесен начин за търсене на предупредителни признаци за болестта на Алцхаймер и други свързани заболявания.
"Най-привлекателната част е, че можете да направите теста от комфорта на вашия дом, тъй като отнема само няколко минути рисуване с молив и хартия. Всичко, което трябва да направите, е да нарисувате часовник, да съберете числата от едно до 12 и да нарисувате стрелките на зададения час. Например, в популярна техника участниците са помолени да нарисуват часовник, показващ 11 часа без 10 минути", казва експертът.
Деменция: 10-те най-малко известни симптома, които всеки трябва да знае
Д-р Алехина обяснява, че оценката се основава на следните точки:
- кръгова рисунка
- правилна подредба на числата
- възможността за чертаене с две ръце
- точност на избирателния час
Тя добави, че резултати под четири от всяка една от посочените точки могат да показват проблеми.
„Например, ако часовникът е начертан неправилно или числата са на грешни места, това може да означава възможност за деменция“, споделя д-р Алехина. Тя пояснва, че лошите резултати изискват среща с лекар.
"Въпреки че тестът е полезен за идентифициране на проблеми с мисловните способности, той не гарантира, че страдате от коментираното заболяване. Изчерпателната диагноза изисква пълна картина – медицинска история, когнитивни тестове, сканиране и т.н. Домашните тестове дават представа, но професионалният принос осигурява точни диагнози“, казва д-р Алехина.
Тя допълва, че според скорошно проучване е открита връзка между високото кръвно налягане и коментираното заболяване, тъй като страдащите от хипертония имат по-тесни артерии, което намалява притока на кръв към мозъка и лишава клетките от хранителни вещества.
По-специално, високото кръвно налягане води до съдова деменция. Възстановяването на циркулацията на кръвта към увредените области на мозъка ще бъде от решаващо значение за прекратяването на това опустошително състояние.
"Артериите в мозъка обикновено реагират на промени в кръвното налягане, но ако са постоянно повишени, остават тесни. Това води до загуба на енергия, липса на концентрация и лоша памет", обяснява неврологът.
Д-р Альохина препоръчва редовно да проверявате кръвното си налягане, за да започнете лечението навреме, за да се предпазите от мозъчни и кардиологични заболявания.
Още: Лекар: Тази промяна в обонянието е ранен симптом на деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!