Този вкусен плод стимулира производството на мелатонин, така че може да помогне при безсъние. Това споделя диетологът Елена Соломатина.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Кой е този плод?
По думите на експерта бананът се счита за добър източник на меки фибри – влияе благоприятно на чревната функция и абсорбира вредни вещества, радионуклиди, соли на тежки метали и ендотоксини.
„Освен това бананите са с високо съдържание на витамини от група В и магнезий. Следователно успокояват, подобряват концентрацията и подобряват настроението“, казва експертът.
Как да преодолеете безсънието по естествен начин?
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
„Бананът може да се консумира при безсъние, тъй като стимулира производството на мелатонин. Ако човек изяде един банан вечер, ще заспи по-бързо”, казва д-р Елена Соломатина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Освен всичко друго, бананите съдържат много калий. Микроелементът помага за отстраняване на излишната течност от тялото, премахва подуването и укрепва сърдечно-съдовата система. А благодарение на въглехидратите, които съдържа, бананът се счита за добър източник на енергия и дава усещане за ситост, допълва диетологът.
В същото време д-р Соломатина подчертава, че е по-добре да ядете не повече от един или два банана на ден.
„Ако нивата на захарта са високи, бананите се премахват от диетата. Също така е по-добре да не ги ядат хора с наднормено тегло, които са на диета“, съветва експертът.
Други ползи от бананите
Богатите на фибри храни са полезни за тялото ви. Средно голям узрял банан ви дава 3 грама фибри. Това е приблизително 10% от това, от което се нуждаете всеки ден.
По-голямата част от фибрите в бананите са така наречените разтворими фибри. Той помага да се поддържат нивата на холестерола и кръвното налягане под контрол, а също така облекчава възпалението.
Зелените банани са с високо съдържание на така нареченото устойчиво нишесте. То действа като неразтворими фибри, които помагат за поддържане на оптимална функция на червата. Устойчивото нишесте също помага за понижаване на нивата на кръвната захар.
Бананът е отличен източник на пребиотици. Това са въглехидрати, които не се усвояват, но те са източник на храна за по-популярните пробиотици. Това са добрите бактерии, които живеят в червата ви.
Те съдействат за:
- подобряване на състоянието на микрофлората и инфекции на пикочните пътища;
- лечение на някои стомашно-чревни инфекции;
- облекчаване на синдрома на раздразнените черва;
- намаляване на непоносимостта към лактоза;
- премахване на някои симптоми на алергия.
Пробиотиците могат дори да помогнат за намаляване на тежестта на настинките и грипа.
"Изследванията показват, че бананите също могат да ви помогнат да се възстановите след напрегнати тренировки", казва лекарят.
Наистина ли чаят от лайка помага при безсъние - отговор от диетолог
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!