Трябва да ядете хляб дори по време на диета. Ако изберете правилно този продукт, той не само ще ви помогне да поддържате текущото си тегло, но и ще ви позволи да отслабнете. Това съобщава д-р Наталия Денисова.
„Ще намали теглото и захарта - този хляб трябва да присъства задължително в диетата на отслабващите и диабетиците“, казва специалистът.
Най-добрият хляб за диабетиците и отслабващите
Според диетолога Наталия Денисова ръженият хляб ще ви помогне да се отървете от излишните килограми по-бързо. Има високо съдържание на витамини, минерали (селен, магнезий, калций, желязо), незаменими аминокиселини (валин, треонин, лизин и фенилаланин), фибри и глутен.
Как черният хляб влияе на холестерола - отговор от лекар
Диетичните фибри и глутенът поддържат чувството за ситост за дълго време, припомня специалистът. При консумацията на купа супа, ще бъде много по-здравословно да включите филийка ръжен хляб, пояснява още експертът.
Лекарят добавя, че е допустимо да се ядат около 300 гр ръжен хляб на ден. В този случай на тялото ще бъде осигурено със 78% от дневната нужда от желязо, 38% от фосфор и 25% от магнезий. В допълнение, гликемичният индекс на ръжения хляб е почти два пъти по-нисък от този на пшеничния хляб. Този продукт може да се яде от хора с диабет.
Какви са ползите от пълнозърнестия хляб за човешкото тяло?
Експертът изброява кои са те:
Пълен източник на фибри. Две филии от този хляб могат да осигурят половината от дневната нужда от фибри за нашето тяло. Растителните фибри подобряват храносмилането, ускоряват метаболизма, укрепват сърцето и кръвоносните съдове, а също така предотвратяват рак.
Продължително усещане за пълнота. Пълнозърнестият хляб съдържа всички компоненти на пшеничното зърно – трици, зародиш и ендосперм. Тези елементи са в състояние да подхранват тялото за по-дълъг период от време поради съдържанието на голямо количество растителни фибри. Докато рафинираното зърно по време на преработката губи всички полезни свойства, съдържащи тези елементи, белият хляб практически няма никакви предимства.
Насърчава загубата на тегло. Ако редовно ядете пълнозърнест хляб, можете да контролирате теглото си. Тъй като продуктът съдържа въглехидрати, които се усвояват по-бавно, няма желание за храна в продължение на няколко часа.
Нивата на холестерола са намалени. Учените са провели проучване, в което участниците ядат четири филийки пълнозърнест хляб дневно в продължение на 12 седмици. Което доведе до намаляване на нивото на "лошия" холестерол и повишаване на хемоглобина при всички участници в тестовата група, казва специалистът.
Нивата на кръвната захар се нормализират. Фибрите, съдържащи се в пълнозърнестите храни, забавят освобождаването на захар в кръвта, докато храната се смила. В няколко проучвания американски учени установиха, че участниците, които ядат пълнозърнест хляб, имат 29% по-нисък риск от развитие на диабет тип II, отколкото тези, които не го ядат.
Рискът от рак е намален. Редовната консумация на бял хляб провокира появата на свободни радикали в организма, които причиняват рак. Повечето проучвания върху консумацията на пълнозърнест хляб показват, че тези, които редовно ядат този продукт, са по-малко податливи на рак на дебелото черво, стомаха, гърдата и хранопровода.
Храносмилателните процеси се подобряват. Пълнозърнестият хляб е пълноценен източник на растителни фибри, които се усвояват бавно от организма, така че продуктът има пребиотични свойства. Ферментацията на фибрите за хляб от чревни бактерии произвежда мастни киселини, които са от съществено значение за здравето на стомаха и червата.
При какви заболявания не трябва да се яде хляб?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!