Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това са необичайните симптоми на инсулт - всеки трябва да ги знае

01 февруари 2024, 15:37 часа

На какви симптоми трябва да обърнете внимание, за да предотвратите инсулт или микроинсулт - на този въпрос отговор дава Рустем Гайфутдинов, доцент от катедрата по неврология, неврохирургия и медицинска генетика в Казанския медицински университет.

Необичайни и обичайни симптоми на инсулт

В списъка с необичайни признаци на инсулт лекарят добавя високо кръвно налягане над 220, изтръпване и скованост на бузата, езика, ръката, както и локално увреждане на двигателната система, загуба на зрителна острота, силно главоболие с повръщане.

Освен това, според доцента, пациентите с предстоящ инсулт могат да получат ротационен световъртеж, намалена активност, летаргия, загуба на координация, загуба на съзнание и двойно виждане.

Учени: Хората с тази кръвна група са с най-висок риск от ранен инсулт

"Ако тези симптоми продължават 15-30 минути и след това изчезнат, не мислете, че това няма да се повтори. Необходимо е да се подложите на преглед. „В рамките на една година може да настъпи истински инсулт “, отбелязва проф. Рустем Гайфутдинов.

Той напомня, че най-известните симптоми на заболяването са асиметрия на лицето, нарушения на говора и проблеми с равновесието. Необходимо е да се окаже помощ на човек в случай на мозъчен удар през първите деветдесет минути.

Диагностика на инсулт и първа помощ

Времето от началото на развитието му до получаването на медицинска помощ е от изключително значение за успешното лечение на заболяването. Ето защо, ако се появи асиметрия на лицето, слабост в ръцете или краката и нарушения на говора, трябва да се обадите на линейка. Първа помощ при инсулт:

  • сложете пациента да легне, успокойте го;
  • осигурете достъп до чист въздух, разкопчайте тесните дрехи;
  • измерете налягането;
  • поставете студен компрес на челото. 

В болнични условия диагностиката включва пълен преглед, неврологичен преглед, кръвни изследвания, КТ или ЯМР на мозъка и ЕКГ. Пациентът се настанява в интензивно отделение.

След преместването в отделението на пациента се предписват лекарства, които подобряват мозъчното кръвообращение, ноотропи и витамини. Започва рехабилитация след инсулт – първо малки движения, после леки упражнения. Полезно е болният да чете на глас, да му се говори, много е важна добрата грижа.

Последствията от мозъчния удар могат да бъдат различни – от почти пълно възстановяване до парези и тежки парализи, загуба на говор, зрение, съзнателно уриниране и дефекация. Следователно програмата за рехабилитация се съставя индивидуално. Важно е на амбулаторния етап на лечение пациентът да бъде наблюдаван от квалифициран невролог, който следи изпълнението на всички негови точки.

Лекар: Инсултът удря най-често на тази възраст

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес