Черният дроб определя продължителността на живота на човек. Това съобщава руският онколог д-р Валери Бредер. Експертът подчертава, че функцията на този орган е много по-важна и специфична от тази на сърцето.
Ролята на черния дроб за продължителността на живота
Експертът сравнява сърцето и неговата функция с помпа и пояснява, че всеки един срив в чернодробната функция може да бъде фатален. Като най-важна той посочва белтъчно-синтетичната функция - тя е отговорна за синтеза на хормони и ензими.
Експертът споделя, че протеинът албумин е основен преносител не само на полезни, но и на вредни вещества в човешкия организъм. Той се произвежда само в черния дроб. Този протеин е един от най-важните фактори на кръвосъсирването. В черния дроб се образува и натрупва гликоген, източник на енергия за тялото.
Учени: Погледнете зъбите си и ще разберете колко ще живеете
Друга важна чернодробна функция е свързана със синтеза на жлъчка, както и с отстраняването на токсичните вещества от тялото - детоксикация.
Компонентите на храната, които влизат в стомашно-чревния тракт, се абсорбират в кръвта и се доставят предимно в чернодробната тъкан. В нея протичат процесите на тяхната трансформация и се образуват необходимите за живота вещества.
Участва във всички видове метаболизъм - в метаболизма на протеини, мазнини, въглехидрати. Черният дроб участва в обмена на витамини и микроелементи. Той получава важни хранителни вещества, образувани в тялото по време на храносмилането и жизнената му дейност. Някои от тях могат да бъдат токсични за тялото. В черния дроб тези вещества се превръщат в нискотоксични продукти. Този орган дезактивира хормони и други биологично активни вещества.
Той също така неутрализира всички видове чужди за тялото вещества, като алергени, токсини и отрови, превръщайки ги в по-малко токсични или по-лесни за отстраняване съединения. Той участва в метаболизма на билирубина, пигмент, образуван по време на естествения разпад на червените кръвни клетки. Нарушената чернодробна функция при различни заболявания води до нарушения в метаболизма и отделянето на билирубин с жлъчката и появата на жълто оцветяване на кожата и склерата на очите.
Лекар: Тези навици на закуска скъсяват продължителността на живота
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!