Сладкото обикновено се приема за вреден продукт, но то може да донесе и куп ползи за тялото. Руският лекар Василиса Пономарева споделя кое е най-здравословното сладко през зимата. Tя споделя, че то трябва да се консумира с цел укрепване на имунитета. Освен това то има способността да сваля високата температура.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Най-полезното сладко през зимата
"Домакините през лятото и есента усърдно подготвят за зимата. Сред тях задължителен деликатес е сладкото, което е не само вкусно, но и много здравословно. Все пак нашите баби са използвали сладко за лечение на настинки, кашлица и сваляне на температура", казва лекарят и допълва, че най-полезно е сладкото от малини.
Съставката, която задължително да добавите към сладкото от дюли
"То помага срещу настинки, понижава температурата и лекува болно гърло. Ако имате ларингит, фарингит и други заболявания на гърлото, тогава е по-добре да ядете сладко просто така. При настинки и кашлица трябва да добавите лакомство към чая си. През зимата малините могат да се консумират варени (във вид на компот) или смлени със захар (пюре, сладко), това няма да загуби ползите им", допълва специалистът.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Лекарят определя още две сладка като изключително полезни през студения сезон - конфитюр от касис и сладко от шипка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Конфитюрът от касис се счита за най-полезен, защото съдържа мощно количество витамин С, който помага за укрепване на имунната система. Касисът е богат и на фитонициди - съединения, които лекуват грип и помагат за защита на организма от други вирусни заболявания. Лекарят препоръчват да касисът да се консервира под формата на пюре или конфитюр, а суров и поръсен захар да се съхранява във фризера - в този вид плодът е по-полезен, защото запазва всичките си витамини.
Сладкото от шипка съдържа витамин С и антиоксиданти, така че не само укрепва имунната система, но и предпазва клетките от окисляване. Този вид конфитюр може да се нарече подмладяващ, тъй като поради съдържанието на антиоксиданти насърчава производството на колаген. Затова след консумация на този деликатес кожата става стегната и еластична.
От шипковото сладко можете да извлечете дневна доза витамин С , който е полезен за имунната система. Плодовете на шипката имат благоприятен ефект и върху цялостното функциониране на сърдечно-съдовата система, което се изразява в: намаляване на лошия холестерол ; укрепване на съдовите стени; подобряване на кръвообращението; стабилизиране на процеса на кръвосъсирване. Заслугата за това е на витамин Р, който действа като основен градивен материал за укрепване и на най-малките капиляри.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
"Не напразно кардиолозите настояват пациентите с анемия и атеросклероза да консумират сладко от шипка, ако нямат противопоказания. Но ползите от него не свършват дотук, защото благодарение на способността си безопасно да понижава кръвното налягане, няколко лъжици на ден от него ще помогнат на пациентите с хипертония. В допълнение към укрепването на стомашно-чревния тракт, сладкото от шипка демонстрира диуретичен и холеретичен ефект. В някои случаи десертът се предлага на хора, които имат язва на стомаха и са на строга диета", казва специалистът.
Как се прави сладко без захар?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!