Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това е най-добрият десерт за холестерола

15 януари 2024, 10:07 часа

При висок холестерол е необходимо да се спазва определена диета. Въпреки че готовите десерти се считат за нездравословен и калоричен продукт, който трябва да се изключи от менюто, един от тях съдейства за намаляване на холестеролните нива. Халвата се прави от захарна меласа и протеинова маса от семена и ядки. Продуктът придобива характерната си влакнеста структура чрез добавяне на естествен пенител, женско биле или сапунен корен (коренища от растения с високо съдържание на сапонини).

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Халва против висок холестерол

Както отбелязва руският лекар Сергей Алендеев, халвата е богата на магнезий, който помага на тялото да се бори със стреса. Никотиновата киселина или витамин РР намалява синтеза на "лошия" холестерол, а фибрите възстановяват функционирането на храносмилателната система.

Този витамин сваля холестерола и пречиства тялото

Експертът също отбелязва, че халвата е полезна за хора с нарушения на съня. Семената и ядките, които са основните съставки на продукта, съдържат витамини от група В и витамин Е, които имат положителен ефект върху нервната система.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Друго предимство на халвата е нейният "чист" състав. За разлика от други сладкиши, в това ястие не се добавят аромати, оцветители и консерванти.

Можете да различите висококачествените сладкиши от фалшификатите по външния им вид. Халвата трябва да е пластична, лесно се чупи или нарязва и да не се разпада, а наличието на черупки от черни семена в насипното състояние е неприемливо. Експертът съветва да не се консумира халва, която има следи от мазнини или влага: това показва, че продуктът е произведен неправилно.

Други свойства на халвата

Халвата има уникална хранителна стойност, тъй като веществата, включени в нейния състав, са източници на минерали, протеини, хранителни киселини, желязо, калций, калий, цинк, мед, фосфор, малтоза (малцова захар) и диетични фибри. Халвата съдържа фосфолипиди и мастноразтворими витамини, които предотвратяват стареенето на организма и имат благоприятен ефект върху състоянието на кожата, косата и ноктите. Тя е богата на растителни протеини, чието количество може да се сравни с протеините, съдържащи се в месото.

Един от важните компоненти на халвата е фолиевата киселина. Смята се за основен за бременни жени и деца, тъй като е отговорен за развитието на клетките. Ето защо халвата се препоръчва да се консумира по време на бременност и кърмене. В допълнение, фолиевата киселина може да подобри функционирането на нервната система, да стабилизира процеса на храносмилане и образуване на кръв. Това я прави незаменим при лечение и профилактика на анемия. Допълнителните предимства на халвата включват способността й да облекчава депресията и да осигурява топлина през студения сезон, а поради високото си съдържание на витамини подобрява имунитета и служи като превантивна мярка за сърдечно-съдови заболявания. Слънчогледовите семена, които са един от основните компоненти на халвата, могат да запазят полезните си свойства за дълго време и да останат здравословна и питателна храна, без да губят качествата си.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Има няколко вида халва, всеки от които има индивидуални свойства и заслужава специално внимание. Това зависи от компонентите, включени в продукта. Най-известните видове са от слънчоглед, фъстък, сусам и шам фъсък.

Какво се случва с холестерола ви, когато ядете сланина с чесън

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес