Здравословната диета, която включва определени зеленчуци, може да помогне за поддържане на неврологично здраве и мозъчна функция с напредване на възрастта и по този начин да намали риска от деменция. Това споделя в интервю за Express доктор Дебора Лий.
Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
Зеленчуците, които намаляват риска от деменция
Според специалиста най-полезни за удължаване младостта на мозъка са зеленолистните зеленчуци. Яденето на поне една порция от тези зеленчуци на ден значително забавя когнитивния спад, който настъпва с възрастта.
Плодът, който трябва да ядете всеки ден, за да намалите риска от деменция
Според д-р Лий включването на спанак и зеле в диетата помага за подмладяване на мозъка с 11 години. Това се дължи на съдържащите се в тези зеленчуци антиоксиданти.
Още: Лекар: Всички трябва да ядат тази салата през пролетта
Още: Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце
Данни от изследване, публикувани в списание Neurology, потвърждават мощното положително въздействие на зеленолистните зеленчуци за намаляване на скоростта на мисловните процеси.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
Учените са анализирали данните на 960 доброволци на възраст от 58 до 99 години. Изследователите установяват, че тези, които ядат най-много зеленолистни зеленчуци, имат значително по-ниски нива на когнитивен спад. По-специално става дума за зеленчуци като спанак, зеле, маруля и зеле.
Подправката, която помага при диабет и деменция
Изследователите стига до извода, че зеленолистните зеленчуци са богати на фолиева киселина, бета-каротин, филохинон и каротеноиди (напр. лутеин).
Още: Топ 8 ползи от тиквените семки, които не всеки знае
Още: 5 съвета от лекар за Великден: Как да не навредите на здравето си
Според учените консумацията на каротеноиди е свързана с по-малко сериозни промени в перивентрикуларното бяло вещество на мозъка и по-специално лутеинът предотвратява мозъчното възпаление. Благодарение на тези вещества, не само се подобрява функционирането на мозъка, но също така се намалява вероятността от развитие на дегенеративни заболявания като деменция.
Важно: Статията е единствено с информативен характер и не замества балансираното хранене! Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти. В никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар!