Уролитиазата, известна още като камъни в бъбреците, е едно от най-неприятните заболявания, което причинява много неудобства на хората. С цел разтваряне на камъните в каналите се приемат лекарства. А в определени ситуации се налага операция. Но се оказва, че всичко това може да се избегне, ако промените диетата си. Как точно - това споделя руският уролог д-р Андрей Кувшинов.
“Камъните са натрупвания от минерали, които кристализират, слепват се и образуват образувания с остри ръбове. При движение такива камъчета могат да причинят силна болка и да наранят пътеките. Затова е много важно образуванията поне да се фрагментират”, уточнява лекарят.
Спазването на диета при уролитиаза е важно за всички - както за мъжете, така и за жените. Тя трябва да се основава на достатъчно количество цитрусови плодове.
Тези промени в устата издават болни бъбреци
Храни, които топят камъни в бъбреците
Според уролога най-ефективните продукти като „борци” срещу камъните при уролитиаза са представителите на цитрусовото семейство – лимони, портокали, лайм. Това, което ги прави лечебни, е веществото цитрат. Благодарение на него урината става по-малко кисела.
Можете също така да пиете прясно изцеден лимонов или портокалов сок всеки ден. Този продукт обаче трябва да се разрежда с обикновена вода. В противен случай може да възникнат или да се влошат стомашни проблеми.
Други ползи от цитрусовите плодове
Най-ценното в тях изобщо не е в сока, а частта между кората и сладко-киселата каша. Това е бялата влакнеста част от плода, която повечето от нас премахват и изхвърлят заради горчивия й вкус. Междувременно тази горчивина показва наличието на флавоноиди - съединения, които имат силно противовъзпалително действие, укрепват стените на кръвоносните съдове и противодействат на образуването на атеросклеротична плака, причина за инфаркти и инсулти. В допълнение, един от тях, рутинът, предотвратява окисляването на витамин С и улеснява усвояването му.
"Поради тази причина се препоръчва да се консумират 1 грам флавоноиди на ден. 100 милилитра прясно изцеден портокалов сок съдържат около 20 милиграма", обяснява професор Евелина Халман от Института по земеделие в Москва – Най-много ги има в горчивите портокали, дивите мандарини и грейпфрутите, в които също преминават в пулпата на плода. Оттук и горчивият вкус."
Портокалите, мандарините и жълтите грейпфрути също са добър източник на бета-каротин или провитамин А. Той намалява риска от дегенерация на макулата и предотвратява образуването на катаракта, а също така има защитен ефект върху кожата, като ограничава нейната чувствителност към ултравиолетова радиация .
Още: Лекар: Този вкусен плод натоварва бъбреците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!