Загубата на естроген по време на менопаузата се отразява негативно на физическото и психическото здраве на много жени, а неговият излишък води до заболявания на женската полова система. Някои храни могат да ви помогнат да балансирате нивата на този хормон.
Храни за балансиране на естрогена
Неприятните симптоми на менопаузата могат да бъдат облекчени с фитоестроген, растително вещество, което има структурно сходство с естрогена в женското тяло. Фитоестрогенът може да имитира основния женски хормон и да помогне за балансиране на неговите нива.
Експертът препоръчва храни, които най-вече са препоръчителни за жените в менопауза.
7 естествени начина за увеличаване на естрогена в тялото ни
Броколи. Освен витамините С, Е и К, съдържа комплекс от витамини от група В и минерали (желязо, цинк, калций, магнезий, калий). Зеленчукът не само помага на жените в периода на преструктуриране на тялото, но също така има антиоксидантен ефект, предпазвайки от въздействието на свободните радикали.
Чесън. Допълнителното му предимство е способността му да разгражда съсирващия агент фибрин, което му позволява да действа като разредител на кръвта.
Цвекло. В допълнение към фитоестрогена, този зеленчук осигурява на женския организъм витамин В1, витамин В2, витамин В6, витамин С, калий, магнезий, калций, желязо, цинк, а също така има положителен ефект върху кръвното налягане поради съединения, които отпускат стените на кръвоносните съдове.
Какви са симптомите на висок естроген?
Морков. Бета-каротинът в морковите е предшественик на витамин А, който помага за удължаване на младостта на кожата и поддържа имунната система. Освен това морковите са богати на неразтворими фибри, които стимулират чревната перисталтика.
Спанак. Освен желязо съдържа калций и фолиева киселина, както и провитамин А, витамин С и витамин К1, който помага за регулирането на кръвосъсирването. При настъпване на менопаузата употребата му предотвратява развитието на остеопороза, която често се появява при жените поради свързаната с възрастта загуба на костна плътност.
Хумус. Нахутът, от който се приготвя е богат на фитоестрогени. Употребата му по време на менопаузата помага на женския организъм да се справи по-лесно със спада на естрогена и намалява вероятността от неприятни симптоми.
Липса на естроген - всяка жена усеща тези симптоми първо
Как естрогенът влияе на тялото
Много често настъпването на менопаузата при жените е съпроводено със загуба на сила и лошо настроение - негативните симптоми, които изпитват, до голяма степен се дължат на намаляване на нивата на естроген. Менопаузата не може да бъде спряна, но нейните прояви и точната възраст, когато започва при жената, зависят от генетичните, индивидуални особености на нейния организъм, каза ендокринологът д-р Антонина Гуреева. Много жени се сблъскват с излишък на естроген в някакъв момент преди менопаузата, което се проявява външно като наддаване на тегло, акне или промени в настроението. Но когато това се случи, яйчниците постепенно спират да функционират и производството на естроген намалява.
Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Симптомите на ниски нива на естроген по време на менопаузата включват:
- намалено либидо;
- скокове на кръвното налягане, нарушения на сърдечния ритъм;
- главоболие;
- болки в ставите;
- нарушения на съня, безсъние;
- бързо настъпваща умора;
- депресия;
- бързо наддаване на тегло;
- храносмилателни проблеми, подуване на корема, склонност към запек;
- промяна в миризмата на тялото;
- шум в ушите;
- заболявания на венците;
- влошаване на състоянието на кожата: тя става суха и по-бързо се сбръчква;
- влошаване на състоянието на косата: косата изтънява и започва да пада по-интензивно.
Защо не е добре жените да имат високи нива на естроген?
Как жените могат да повишат нивата си на хормона на щастието по време на менопауза?
Следните методи ефективно помагат за укрепване на психиката по естествен начин през този период.
Спорт. По време на тренировка тялото увеличава производството на невротрансмитери, включително серотонин. Трябва да спортувате най-малко: 20 минути на ден.
Масаж. При извършване на масаж нивото на хормона на стреса кортизол спада с 50%, а нивото на „хормона на щастието“ серотонин бързо се повишава.
Слънчева светлина. Разходката на открито в слънчеви дни е чудесна за повишаване на нивата на серотонин.
Ядки и банани. Някои храни ефективно стимулират производството на серотонин в организма. Те включват ядки, банани, ананаси, сливи, домати, черен шоколад.
Откъде можем да си набавим хормона на младостта?
Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.