Пиете ли често бира, вино или друг алкохол в края на деня? Прекалено редовната му консумация нанася сериозни щети на тялото. Руският лекар д-р Елеонора Арсенева изброява 5-те симптома, които издават, че прекалявате със спиртните напитки. Те включват проблеми с концентрацията, проблеми със съня, пиене в отговор на стреса, липса на мотивация и увеличаване на количеството на консумираните напитки.
Симптомите, които издават, че прекалявате с алкохола
Пиенето на алкохолни напитки може напълно да промени начина, по който работи мозъкът ви - особено ако пиете много и бързо, най-вече преди важни събития.
4 неща, които ще се случат с тялото ви, ако спрете алкохола за 1 месец
„Изследователите са открили, че силни промени настъпват не само в мозъка, но и в цялото тяло, тъй като черният дроб може да преработи толкова много алкохол за един час. Така че, ако обикновено имате проблеми с концентрацията, това може да е знак, че пиете твърде много алкохолни напитки“, казва д-р Арсенева.
Въпреки че питиетата може да имат успокояващ ефект, те влошават съня. Това се случва чрез повишаване на нивото на хормоните, които принуждават тялото да бъде нащрек.
Ако възприемате любимото си алкохолно питие като на лек за емоциите си, трябва да внимавате. Ако то е единственият начин да се почувствате уверени, това е знак за пристрастяване, пояснява още експертът.
„Загубили сте контрол върху количеството и времето на пиене. Границата на поносимост се увеличава, което означава, че трябва да се консумират все по-големи количества алкохолни напитки, за да се постигне желаният ефект. Ако вечер след работа искате да се наградите с чаша вино, това също е ясен предупредителен знак“, казва лекарят.
Експертът пояснява, че много хора погрешно считат, че чаша от любимото питие ще им помогне да заспят по-бързо и да им осигури качествен сън, но това не е така.В случая заспиването наистина може да настъпи по-бързо, но качеството на съня се влошава значително. Това се дължи на токсините, съдържащи се в алкохолните напитки – през нощта тялото се опитва да се освободи от тях, вместо да насочи усилията си към почивка и възстановяване.
Рискове, свързани с консумацията на алкохолни напитки, включват:
- Сърдечно-съдови заболявания
- Рак
- Диабет
- Наддаване на тегло и затлъстяване
- Чернодробни заболявания
- Когнитивно увреждане/мозъчно увреждане, свързано с употребата на алкохол.
Лекарят допълва, че пристрастяването към алкохолни напитки може да доведе до социална изолация и сериозно да засегне взаимоотношенията.
Още: Лекар разкри за колко време черният дроб се възстановява след отказ на алкохола
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.