Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тези 3 грешки на вечеря увеличават риска от инфаркт

17 януари 2024, 15:01 часа

Вечерята е последното хранене за деня и от нея зависи не само качество на съня, но и енергичността ни сутринта. Но често именно на вечеря допускаме 3 грешки, които увеличават риска от инфаркт. Според руския лекар д-р Тамаз Гаглошвили това са обилно хранене, консумация на алкохол и пикантни храни.

Още: Здравен съвет за деня, 24 декември: Лекар: По 1 лъжица на ден от тази подправка сваля захарта и топи мазнините

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци заместват добавките с витамини, здравен съвет за деня, 24 декември

3 грешки на вечеря 

“Ако имате предсърдно мъждене (това е хаотична дейност на предсърдията, която се проявява с неравномерен ускорен пулс - повече от 120 удара в минута), трябва да внимавате с алкохола и много пикантните храни. Има още едно важно правило, за което много хора забравят. Това се отнася за преяждането, особено вечер”, казва лекарят.

Учени: Закуската по това време предпазва от инфаркт

"Не преяждайте преди лягане. Вечерята не трябва да е тежка. Тя рябва да е лека, особено за хора, чийто ритъм е нарушен по време на сън", предупреждава д-р Тамаз Гаглошвили.

Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола

Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина

Ако все пак сте яли обилно, тогава се препоръчва да не спите първите три часа след хранене, а да се движите повече.

Експертът допълва, че много от случаите на остри нарушения на сърдечния ритъм или проводимост, свързани с прекомерна консумация на алкохол. 

„И най-често срещаната диагноза е предсърдно мъждене, а в неблагоприятни ситуации нейните усложнения са инсулт, инфаркт и други тромбоемболии“, предупреждава специалистът. 

Освен алкохола, мазната храна и стресът могат да влошат ситуацията. Лекарят посочва стреса и негативните емоции сред основните причини за предсърдното мъждене. Той припомня, че най-опасното пароксизмално предсърдно мъждене е аритмията, която се появява внезапно и изчезва от само себе си, често без интервенции (медикаментозна кардиоверсия или електроимпулсна терапия). Средно може да продължи до 48 часа. Понякога продължава до седем дни.

Още: Кафе - вредно или полезно е за черния дроб

Още: Лекар: Как да направите храната на Коледа и Нова година по-полезна за сърцето

Пиенето на поне една доза алкохол увеличава вероятността от развитие на пароксизъм на наполовина, две или повече дози - с 4 пъти, отбелязва експертът.

Храни, които предпазват сърцето

Експертът препоръчва диетата да включва следните храни - мазна риба, зехтин, броколи, чесън, ябълки.

Мазните риби съдържат много полезни омега-3 мастни киселини, които намаляват риска от коронарна артериална болест и проблеми със сърдечния ритъм. Редовната консумация на риба намалява вероятността от инфаркт и инсулт.

Зехтинът е богат на незаменими мастни киселини, естествени антиоксиданти - мастноразтворими витамини А и Е, които предпазват сърдечния мускул от свободните радикали.

Броколите са отлично средство за лечение на сърдечни заболявания. Съдържат сулфорапан, вещество, което предотвратява образуването на атеросклеротични плаки. Високите концентрации на витамини B, C и D, както и бета-каротин, осигуряват антиоксидантен ефект, защитават клетките на тялото от атаките на свободните радикали и забавят стареенето.

Чесънът съдържа повече от 70 активни вещества, които имат благоприятен ефект върху миокарда. Чесънът може да се бори с хипертонията: при редовна консумация на чесън кръвното налягане може да се понижи с 15 - 20 mm Hg.

Ябълките са богати на флавоноиди - вещества, необходими за профилактика на коронарна болест на сърцето и други сърдечно-съдови заболявания, а също така намаляват нивото на "лошия" холестерол в кръвта.

Лекар: Погледнете ушите си и ще разберете дали имате по-висок риск от инфаркт

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес