Не само скъпата сьомга има ползи за здравето ни, една много по-евтина риба е изключително полезна за сърцето и кръвоносните съдове, според д-р Наталия Балан. Експертът споделя, че яденето на скумрия може да бъде от полза за вашето здраве по няколко начина, от защита на здравето на сърцето ви до поддържане на дълголетие.
Ползите се дължат на високото съдържание на омега-3 мастни киселини, които помагат за предотвратяване образуването на кръвни съсиреци и намаляват натрупването на мастни отлагания в артериите.
Кои риби са най-полезни за сърцето?
Ползите от скумрията
"Мазните риби като скумрия, риба тон, сьомга и херинга съдържат повече омега-3 мастни киселини. Изследванията показват, че омега-3 мазнините могат да защитят сърдечно-съдовото здраве, намалявайки риска от инсулт и сърдечни заболявания", споделя експертът.
Рибата също така съдържа мастноразтворими витамини A, D и E, както и полярни липиди. Тези полезни съединения могат да намалят възпалението, нивата на триглицеридите, оксидативния стрес и кръвното налягане и да подобрят съдовата функция. Експертът препоръчва да се ядат две-три порции мазна риба седмично, за да се намали рискът от сърдечно-съдови заболявания.
Лекар: Тази евтина риба е най-полезна за организма през зимата
Скумрията е източник на омега-3, включително DHA, които са критични за мозъчната функция. Омега-3 предпазва мозъчните клетки. Някои проучвания показват, че консумацията на повече омега-3 от риба може да намали риска от болестта на Алцхаймер, деменция и други когнитивни проблеми, казва още специалистът.
"Рибата, в това число и скумрията, също може да ви помогне да отслабнете и да поддържате здравословно тегло. Изследванията показват, че колкото повече протеин има в дадена храна, толкова по-сити се чувствате. И данните от три големи дългосрочни проучвания показват, че високият прием на риба и омега-3 мастни киселини може да помогне за намаляване на влиянието на гените, свързани с дългосрочното наддаване на тегло", допълва д-р Балан.
Експертът допълва още, че учените са открили, че консумацията на храни, богати на фибри, включително риба, помага на хората да живеят по-дълго и намалява риска от сърдечни заболявания и други хронични заболявания. Рибата е един от основните продукти на прословутата средиземноморска диета.
Скумрията е богата на витамини от група В, които помагат за превръщането на храната, която ядете, в енергия. Витамините от група В също помагат за образуването на червени кръвни клетки. Скумрията е богата и на минералите магнезий, фосфор и селен. Магнезият участва в над 300 реакции в тялото, включително функцията на мускулите и нервите, както и контрола на кръвната захар и кръвното налягане.
Фосфорът е от съществено значение за производството на енергия и здравето на костите. Селенът е важен за здравето на щитовидната жлеза и защитата от свободните радикали.
Лекар НЕ сьомгата, а това е най-здравословната риба
Рискове от консумацията на скумрия
Въпреки че скумрията има много ползи за здравето, нейната консумация крие някои рискове. Тя може да съдържа големи количества живак. Един от основните начини, по които хората са изложени на живак, е като ядат замърсена риба. Живакът може да увреди централната нервна система, белите дробове и бъбреците. Мозъкът на плода е особено чувствителен към живак, така че жените, които са бременни или кърмят, както и децата, трябва да избягват риба с високо съдържание на живак.
Рибата също е източник на микропластмаса. Тези малки пластмасови частици могат да навлязат в червата, да се абсорбират и да причинят оксидативен стрес, увреждане на клетките и да се разпространят в други тъкани.
Съвети за безопасно ядене на риба
"Опитайте се да ядете риба в умерени количества - около 340 гр морски дарове на седмица за възрастни. Изберете морски дарове с по-ниски нива на живак. Атлантическата и тихоокеанската скумрия са сред видовете морски дарове, които имат по-ниски нива на живак. Уверете се, че прясната риба е охладена или изложена върху дебел слой пресен лед. Рибата трябва да мирише на свежо и меко, а не на риба или кисело", казва още експертът.
Ето кои са най-хубавите подправки за риба
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!