Ако ядете 1-2 скилидки чесън всеки ден, те ще ни бъдат от полза, но повече може да доведе до лош дъх, киселини, стомашни проблеми и други подобни. Това споделя диетологът Ким Чин от Сан Франциско.
Полза и вреда от пикантния зеленчук
Въпреки множеството си ползи, този зеленчук не трябва да се консумира в големи количества. Серните съединения в състава му могат да причинят лош дъх , ако ядете твърде големи количества от него.
В състава на зеленчука влиза и голямо количество фруктани, които могат да причинят подуване на корема, газове и болки в стомаха.
Трябва да намалите приема на зеленчука, ако имате гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), съветва още диетологът.
Лекар: Миризмата на чесън от тялото издава тези заболявания
Той пояснява, че това е състояние, което възниква, когато стомашната киселина се връща обратно в хранопровода , причинявайки симптоми като киселини и гадене.
Прекалянвато с коментирания зеленчук може да намали тонуса на долния езофагеален сфинктер – това е мускул, разположен в дъното на хранопровода, който го затваря и предотвратява навлизането на киселина.
Повишен риск от кървене - това е един от най-сериозните странични ефекти от консумацията на коментирания зеленчук, споделя още експертът. Ако ядете твърде големи количества от него, докато приемате разредители на кръвта, може да имате повишен риск от кървене. Не трябва да прекалявате с употребата на зеленчука, особено преди операция.
Въпреки всички тези рискове, пикантният зеленчук съдържа протеинови вещества, както и въглехидрати. Съдържа и малко прости захарни съединения, но това се компенсира от голямо количество фруктозани. В сто грама от него се съдържат различни витамини: С (10 мл), В12 (0,6 мл), никотинова киселина (1,2 мл), тиамин (0,8 мг), рибофлавин (0,8 мг).
Сред всички зеленчуци той заема водеща позиция по концентрация на никотинова киселина и съдържание на витамин В6. В скилидките не се съдържа каротин, но има големи количеста от него в зелените стъбла. Съдържанието на етерични масла има толкова остра миризма, която се дължи на съдържанието на сяра – именно тя засяга най-устойчивите микроорганизми. Установено е, че зеленчукът убива дори холерния вибрион.
Чесновият екстракт може да устои на почти всички чревни патогенни микроби и дори Streptococcus aureus. Съвременните изследвания са доказали ранозаздравяващите и противовъзпалителните свойства на този продукт. Изцеденият чеснов сок насърчава заздравяването на язви и изгаряния, той е от полза и заздравяването на гнойни рани, коментира още експертът.
Oще: Какво ще се случи с черния дроб, ако ядем чесън всеки ден?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!